Ամենայն հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ-ն խոսք է հղել գյումրեցի 6 ամսական Սերյոժա Ավետիսյանի մահվան առթիվ: Նա, մասնավորապես, նշել է. «Սիրելի սգակիր հարազատներ եւ ժողովուրդ, վիշտ եւ տրտմություն է ամենքիս սրտերում փոքրիկ Սերյոժա Ավետիսյանի մահվան տխուր առիթով: Գյումրիում Ավետիսյան ընտանիքի սպանության վշտին մեր հոգում հավելեց նաեւ ընտանիքի փոքրիկի կորստի ցավը: Սգում ենք ամենքս այս դժվարին պահին եւ աղոթում փոքրիկի հոգու խաղաղության եւ հանգստության համար` խնդրելով, որ Տերը երկնքի լուսեղեն օթեւաններում ընդունի ննջեցյալ մանկան լույս հոգին: Միասնաբար պիտի դիմակայենք այս ողբերգությանը, որ ցնցեց ամենքիս, նաեւ պատճառ դարձավ տագնապների ու հուզումների: Տոկունությամբ ու խոհեմությամբ տանենք այս վիշտը, զերծ մնանք ցնցումներից եւ ցավն ու սուգը հաղթահարենք առ Աստված հավատքով` հարգանքի մեր տուրքը մատուցելով լուսահոգի մեր հայրենակիցների հիշատակին: Աղոթում ենք վերստին Ավետիսյան ընտանիքի զոհված անդամների հոգու հանգստության համար, որպեսզի Տերը արարչական Իր սիրով արժանացնի հավիտենական կյանքի երանությանը եւ Սուրբ Հոգով մխիթարի վշտացյալ բոլոր սրտերը: Առ Բարձրյալն Աստված Մեր հայցն ենք վերառաքում, որ այլեւս նման փորձություններ չտեսնի հավատավոր մեր ժողովուրդը եւ ապրի խաղաղության ու ապահովության մէջ: Թող Տերը զորակից լինի մեզ եւ Իր Սուրբ Աջի հովանու ներքո պահի ու պահպանի ազգս հայոց: Հիշատակն արդարոց  օրհնությամբ եղիցի. ամէն»:
Ավելի վաղ NEWS.am-ը հայտնել էր, որ հունվարի 12-ին Գյումրիի Մյասնիկյան փողոցի տներից մեկում հրազենային վնասվածքներից սպանված են գտել Ավետիսյանների ընտանիքի 6 անդամներին, այդ թվում՝ մեկուկես տարեկան դստերը: Վեց ամսական Սերյոժա Ավետիսյանը վնասվածքներ էր ստացել եւ տեղափոխվել է  հիվանդանոց, սակայն դեպքից 7 օր անց հիվանդանոցում մահացել է նաեւ նա: Բժիշկները 7 օր պայքարում էին նրա կյանքի համար, նա երկու անգամ վիրահատության ենթարկվեց:

Католикос всех армян Гарегин II выразил скорбь в связи с кончиной шестимесячного Сережи Аветисяна, самого младшего члена семьи Аветисянов, расстрелянных 12 января в Гюмри.
«К скорби в связи с убийством семьи Аветисянов в Гюмри прибавилась еще боль в связи с потерей малыша из этой семьи. Мы все скорбим в этот трудный момент и молимся за упокой души ребенка», – отметил он.
Католикос добавил: «Мы все вместе должны перенести эту трагедию, которая потрясла всех нас, а также стала причиной волнений. Давайте со стойкостью и благоразумием перенесем эту скорбь, будем воздерживаться от потрясений и преодолеем боль через нашу веру в Бога, отдавая дань памяти нашим соотечественникам».
Напомним, что шестимесячный Сережа Аветисян скончался 19 января. В 17:02 была констатирована биологическая смерть младенца. Несмотря на усилия местных и российских врачей, развилась сердечнососудистая, легочная, почечная недостаточность, произошли необратимые изменения, приведшие к смерти.
На рассвете 12 января преступник расстрелял 6 членов семьи Аветисянов в Гюмри. В совершении убийства обвиняется российский военнослужащий Валерий Пермяков. Маленького Сережу преступник, из-за осечки автомата, пытался заколоть штыком. Возбуждено два уголовных дела – российская сторона возбудила дело по статьям «дезертирство» и «убийство». Дело об убийстве возбуждено и в Следственном комитете Армении.