ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը հույս է հայտնել, որ Արեւմուտքը կհրաժարվի Ռուսաստանի նկատմամբ նոր պատժամիջոցներ կիրառելուց, փոխանցում է «Ինտերֆաքսը»:
«Ակնկալում եմ, որ ամեն դեպքում կհաղթեն բանականությունը եւ անկողմնակալ, օրինական, ազգային շահերը: Ողբերգություններն օգտագործվում են հակառուսական հիստերիան սրելու եւ արեւմտյան երկրների այն խմբի դիրքորոշումը հիմնավորելու համար, որն արյուն է ցանկանում եւ նորանոր պատժամիջոցներ», - հայտարարել է Լավրովը:
Նա նաեւ հավելել է, որ վստահ է արեւմտյան միջավայրում հակառակ կարծիքի առկայությանը, որը կարող է օգնել ողջ մայրցամաքում անվտանգության հարցում արեւմտյան ուղղության ստեղծմանը:

Глава МИД России Сергей Лавров выразил надежду, что Запад откажется от введения новых санкций в отношении России, сообщает «Интерфакс»
«Рассчитываю, что все-таки разум и объективные, законные, национальные интересы возьмут верх.  Трагедии используются для нагнетания антироссийской истерии и обоснования позиции той группы западных стран, которые хотят крови и хотят новых и новых санкций», — заявил Лавров.
Кроме того, глава МИДа добавил, что убежден в присутствии среди западного сообщества противоположного мнения, которое может помочь в выстраивании западного курса в вопросе безопасности на всем континенте.