ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի անդամները շահագրգռված են, որպեսզի կողմերը շարունակեն բանակցել միմյանց հետ: Շփման գծում եւ սահմանին վերջին շրջանում իրավիճակի սրման հարցը մեկնաբանելու մասին NEWS.am-ի թղթակցի խնդրանքին ի պատասխան՝ այս մասին հայտարարեց Հայաստանում ԱՄՆ գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Քլարք Փրայսը:
Նրա խոսքով, համանախագահները նաեւ շահագրգռված են, որպեսզի կողմերը օգտագործեն լարվածությունը թուլացնելու միջոցներ գտնելու հնարավորությունը:
Ըստ դիվանագետի, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքն իր միկրոբլոգում հաղորդագրություն է թողել, որն արտացոլում է ԱՄՆ-ի դիրքորոշումը: «Մենք, իհարկե, ուշադիր հետեւում ենք իրավիճակին»,- հայտարարեց նա:
Հիշեցնենք, որ իր հաղորդագրությունում Ջեյմս Ուորլիքը դիմել էր Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահներին: «Իմ կոչը համանախագահներին. մի կողմ թողեք շփման գծի երկայնքով բռնությունը եւ ընդունեք բանակցություններով ստանձնած պարտականությունները»,- գրել է Ուորլիքը:

Члены Минской группы ОБСЕ заинтересованы в том, чтобы стороны продолжали разговаривать друг с другом. Об этом заявил временный поверенный в делах США в Армении Кларк Прайс в ответ на просьбу корреспондента Новости Армении-NEWS.am прокомментировать последнее обострение ситуации на линии соприкосновения и на границе.
По его словам, сопредседатели также заинтересованы в том, чтобы стороны воспользовались возможностью найти способы для деэскалации.
Дипломат отметил, что сопредседатель Минской группы от США Джеймс Уорлик оставил сообщение в своем микроблоге, которое отражает позицию США. «Мы, конечно же, внимательно наблюдаем за ситуацией», - заявил он.
Напомним, что в своем сообщении Джеймс Уорлик обратился  к президентам Армении и Азербайджана. «Мой призыв президентам: остановите насилие вдоль линии соприкосновения и примите обязательство по переговорам», - написал Уорлик в своем микроблоге.