ՀՀ Կառավարությունը 2015թ. արտահանման աջակցության աշխատանքների համար կհատկացնի 601.5 մլն դրամ (1.26 մլն դոլար)։ Այդ մասին համապատասխան որոշումն  ընդունվել է փետրվարի 12-ին կայացած Կառավարության նիստին։
Ինչպես հայտարարել է ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարար Կարեն Ճշմարիտյանը,  արտահանման աջակցության ծրագրերը կազմված կլինեն արդյունաբերության ու առեւտրին նվիրված առնվազն 4 կոնֆերանսներից։  Դրանց կազմակերպմանը կմասնակցեն պետական կառավարման արդյունաբերական մարմինների ներկայացուցիչները։ Հայկական ընկերություններին օգնություն կցուցաբերվի արտասահմանյան ցուցահանդեսներին մասնակցելու համար՝ փոխհատուցելով տաղավարի վարձի 50 տոկոսը։
Առնվազն 10 արդյունաբերական ընկերությունների վարկերի տոկոսների մի մասը կսուբսիդավորվի։ Եւս 12 ընկերություններ աջակցություն կստանան դեղերի գրանցման կամ արտասահմանյան հավաստագրեր ստանալու համար։ Պլանավորվում է Հայաստան հրավիրել իրացնող ընկերությունների եւ արտահանմանն աջակցող կառույցների առնվազն 60 ներկայացուցիչների։

YEREVAN. – The Government of Armenia will allocate 601.5 million drams (approx. $1.26 million) in 2015, for export assistance.
The respective decision was adopted at Thursday’s Cabinet meeting.
Minister of Economy Karen Chshmarityan stated that the export assistance programs will comprise at least four conferences on industry and trade.
In addition, Armenian companies will receive assistance in participating in foreign exhibitions, as the government will cover 50 percent of their booth fees.
Also, a portion of the interests on loans of at least ten Armenian industrial companies will be subsidized. And twelve more companies will get assistance in the registration of medical drugs, or the issuance of foreign certificates.
Furthermore, at least sixty representatives from foreign sales companies and export-assistance organizations are planned to be invited to Armenia.