Հունաստանը շարունակում է պնդել Եվրամիության եւ միջազգային վարկատուների առջեւ պետության պարտքը մասնակիորեն ներելու անհրաժեշտության մասին։ Այս մասին գրում է Deutsche Welle-ն։
«Ֆինանսական օգնության ծրագիրը 4 ամիս ժամկետով երկարաձգելը հնարավորություն տվեց Աթենքին նորից բարձրացնել Հունաստանի պարտքը ներելու պահանջը։ Մենք հասել ենք բանակցությունների առաջին փուլում մեր առջեւ դրված նպատակներին»,- հայտարարել է երկրի վարչապետ Ալեքսիս Ցիպրասը հեռուստատեսությամբ ունեցած իր ելույթի ժամանակ։
Ըստ նրա՝ Աթենքն այժմ կարող է բանակցություններ վարել վարկային պայմանագրի պայմանների շուրջ առանց շանտաժի։ Ցիպրասի խոսքով՝ Հունաստանը մտադիր է պետական պարտքը ներելու մասին հայտ ներկայացնել իր եվրոպացի գործընկերներին, տեղեկացնում  է  «Ինտերֆաքս»-ը։
Նախկինում Բեռլինն արդեն մեկ անգամ մերժել էր պարտքի վերակազմավորման Հունաստանի խնդրանքը Այսուհանդերձ, Բունդեսթագը ուրբաթ ձայների մեծամասնությամբ կողմ էր քվեարկել մինչեւ այս տարվա հունիս  Հունաստանին տրամադրվող միջազգային ֆինանսական օգնությունը երկարաձգելու հարցին։

Греция продолжает настаивать на необходимости частичного списания государственного долга перед Европейским союзом и международными кредиторами, сообщает Deutsche Welle.
Продление на четыре месяца программы финансовой помощи позволило Афинам вновь выдвинуть требования в долговом споре, заявил премьер-министр Греции Алексис Ципрас, выступая по национальному телевидению. «Мы достигли целей, которые поставили в этом первом раунде переговоров», - отметил он.
По словам Ципраса, теперь Афины смогут вести диалог об условиях кредитного договора «с честностью и без шантажа». Он также объявил о намерении представить европейским партнерам заявку о списании греческих задолженностей, передает «Интерфакс»
Ранее Берлин отклонил требования Афин о реструктуризации долгов. Тем не менее, Бундестаг в пятницу проголосовал большинством голосов за продление международной финансовой помощи Греции до конца июня текущего года.