Սառը պատերազմ ոչ ոքի հարկավոր չէ: Այս մասին ֆրանսիական France24 հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում հայտարարել է Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը՝ պատասխանելով Ռուսաստանի եւ Արեւմուտքի միջեւ աճող լարվածության մասին հարցին:
Նախագահը նաեւ հավելել է, որ Հայաստանը միշտ արել է հնարավոր ամեն ինչ՝ Եվրոպային եւ Ռուսաստանին հաշտեցնելու համար: Երեւանը միշտ ձգտել է լավ հարաբերություններ ունենալ Եվրոպայի, ՆԱՏՕ-ի եւ ԱՄՆ-ի հետ: Մյուս կողմից՝ Հայաստանն ու Ռուսաստանը ռազմավարական դաշնակիցներ են, Մոսկվան զգալի աջակցություն է ցուցաբերում հանրապետությանը: «Մենք պատրաստ ենք անել հնարավոր ամեն ինչ՝ լարվածության աճից խուսափելու համար»,- ընդգծել է Սարգսյանը:
Հարցին, արդյո՞ք նա վստահում է Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինին, Սերժ Սարգայնը պատասխանել է, որ նրա հետ շատ լավ հարաբերություններ ունի:
Նա միանգամայն բնական է անվանել ապրիլի 24-ի միջոցառումների առիթով Պուտինի Երեւան կատարելիք այցը: Հակառակ դեպքում, ամեն ինչ տարօրինակ կլիներ: «Ռուսաստանը ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը: Մենք ռազմավարական դաշնակիցներ ենք: Եվ եթե ապրիլի 24-ին ռուսական պետության ղեկավարը հայ ժողովրդի կողքին չլիներ, անհնար կլիներ դա հասկանալ»,- հայտարարել է Սարգսյանը:
Նա նաեւ շնորհակալություն է հայտնել Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդին, որը նույնպես հայտարարել է Հայաստան ժամանելու մտադրության մասին: «Դա մեզ շատ հուզեց»,- ամփոփել է Սերժ Սարգսյանը:

Холодная война никому не нужна. Об этом заявил президент Армении Серж Саргсян в интервью французскому телеканалу France24, отвечая на вопрос о растущем напряжении между Россией и Западом.
Армения, добавил президент, всегда делала все возможное, чтобы примирить Европу и Россию. Ереван всегда стремился к хорошим отношениям с Европой, НАТО и США. С другой стороны, Армения и Россия – стратегические союзники, Москва оказывает значительную поддержку республике. «Мы готовы сделать все возможное, чтобы избежать роста напряжения», - подчеркнул Саргсян.
На вопрос, доверяет ли он президенту России Владимиру Путину, Саргсян ответил, что имеет с ним очень хорошие отношения.
Он назвал вполне естественным предстоящий визит Путина в Ереван в связи с мероприятиями 24 апреля.  В противном случае, все выглядело бы странно. «Россия признала Геноцид. Мы – стратегические партнеры. И если 24 апреля глава российского государства не был бы рядом с армянским народом, это было бы невозможно понять», - заявил Саргсян.
Он также высказал благодарность главе Франции Франсуа Олланду, также высказавшему намерение приехать. «Это очень растрогало нас», - заключил Саргсян.