Ադրբեջանական ԶԼՄ-ների կողմից տարածված տեսանյութը մարտի 22-ին հակառակորդի կողմն անցած ՊԲ զինծառայողի մասին, համապատասխան դեպքերի համար նախատեսված միջազգային հումանիտար իրավունքի բոլոր նորմերի կոպիտ խախտման հերթական ցցուն օրինակն է եւ հանդիսանում է ադրբեջանական քարոզչամեքենայի երեւակայության հերթական արգասիքը: Այդ մասին ասվում է ԼՂՀ  ՊՆ  մամուլի ծառայության տարածած հայտարարության մեջ։
«Նախ նշենք, որ հակառակորդի կողմն անցնելու պահը լրիվությամբ բեմադրված է եւ չի համապատասխանում իրականությանը: Դրանով հակառակորդը փորձել է ցույց տալ, որ իր անձնակազմը տվյալ պահին եղել է տեղում եւ տիրապետել իրավիճակին, սակայն ինչպես կանոն իրականում հակառակորդի դիրքապահները դիրքերում չեն եղել:  Ակնհայտ է, որ տեսանյութի օգնությամբ հակառակորդը անհաջող փորձ է կատարել բարձրացնելու իրենց դիրքապահների դերը:
Մեկ հանգամանք եւս. այդ պահին նկարահանումն առաջնագծում անհնար կլիներ նաեւ այն պատճառով, որ մեր դիրքապահները անմիջապես կխոցեին նման փորձ կատարողին: Ինչ վերաբերում է հարցաքննությանը. տեսանյութում ակնհայտ երեւում է, որ զինծառայողը նախ՝ հակառակորդի կողմից ենթարկվել է բռնության, որի հետքերը ներկայացվում են իբր՝ վերջինիս կողմից մարտական դիրքը լքելու պատճառ եւ արտահայտում  պարզունակ ձեւով հրամցված եւ պատրաստի մտքեր:
Ակնհայտ է նաեւ, որ տեսանյութում հայ զինծառայողի կողմից արտահայտված բոլոր մտքերն ու «տեղեկությունները» կեղծ են, իրականության հետ ոչ մի առնչություն չունեն եւ դրանք արվել են պարտադրանքի տակ»:
Հիշեցնենք, որ մարտի 22-ին՝ ժամը 13:50-ի սահմաններում, ՊԲ արեւելյանուղղությամբ տեղակայված զորամասերից մեկի մարտական դիրքից, զենք-զինամթերքը թողնելով մարտական հենակետում,  հակառակորդի կողմն է անցելՊԲ զինծառայող, 1991թ. ծնված շարքային-պայմանագրային Անդրանիկ Արարատի Գրիգորյանը:

YEREVAN. – The dissemination of the video of the NKR Defense Army officer who has passed to the Azerbaijani side is another example of a gross violation of the relevant provisions of international humanitarian law, Karabakh Defense Ministry said in a statement.
Andranik Grigoryan passed to the Azerbaijani side on Sunday afternoon.
“First, we should note that the time of corssing to the adversary's side is staged and in no way corresponds to reality. Thus, the enemy tried to show that the staff at this moment are in place and they had the situation under control. However, as always, in fact, the watch guards were not in place. It is obvious that with the help of a video, the adversary made an unsuccessful attempt to increase the role of their guards.
Another fact: making the video at the forefront would not be possible also for the reason that our guards would immediately hit someone who made such an attempt.
With regard to interrogation, the video clearly shows that the soldier was  subjected to violence by the adversary, and the traces were presented “as a reason of leaving the position”.
It is also clear that the thoughts and “information” presented by the soldier during the video are fake, and do not correspond to reality, those are statements made under pressure,” the Karabakh Defense Army said in a statement.