Ռուսաստանի կողմից Ադրբեջանին վաճառվող զենքի հարցը բարձրացվել է ՀԱՊԿ ղեկավար Նիկոլայ Բորդյուժայի հետ հանդիպման ժամանակ։ Այս մասին մարտի 25-ին լրագրողներին հայտարարել է ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը՝ մեկնաբանելով մարտի 23-ի ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի հետ ունեցած իր վերջին հանդիպումը։
Բորդյուժայի պատասխանի կապակցությամբ Օհանյանը խնդրեց այդ հարցով դիմել հենց նրան։
«Մեզ իհարկե անհանգստացնում է ցանկացած երկրի կողմից Ադրբեջանին վաճառվող ցանկացած զենք։ Մենք այդ ուղղությամբ համապատասխան աշխատանքներ են տանում։ Ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը տեղում նստած չէ»,- հայտարարել է նախարարը։
Հիշեցնենք, որ մարտի 18-ին Երեւանում «Արարատի ստորոտին» միջազգային մեդիաֆորումի ժամանակ  ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը, պատասխանելով ռուս լրագրողի հարցին, թե ինչպե՞ս է վերաբերում  նախագահն այն հանգամանքին, որ նրան, որ Ռուսաստանը զենք է վաճառում Ադրբեջանին, Սերժ Սարգսյանը պատասխանեց, որ դա խնդիր է, որը պետք է լուծում ստանա։

YEREVAN. – The sale of Russian arms to Azerbaijan was discussed during the meeting with CSTO Secretary General Nokolay Bordyuzha, Armenian Defense Minister told reporters commenting on the recent meeting.
As to Boryuzha’s response, Ohanyan asked to address the question to CSTO Secretary General.
“We are certainly concerned over any arms sales to Azerbaijan, from any state. And we are working in this direction. Military and political leadership is not sitting still,” he said.
The issue or arms sales to Azerbaijan has been recently raised by President Serzh Sargsyan and was followed by comments of the Armenian officials who also expressed their concerns.