Կառավարությունը հավանություն չի տվել ԲՀԿ պատգամավոր Միքայել Մելքումյանի առաջ քաշած օրինագծին, որով առաջարկվում էր մի շարք կարեւոր  սննդամթերքների համար (հաց, միս, կաթնամթերք, ձու) ԱԱՀ-ն նվազեցնել 20-ից 15 տոկոս։ Այս մասին ապրիլի 16-ին կայացած Կառավարության նիստում  հայտարարել է ՀՀ ֆինանսների փոխնախարար Վախթանգ Միրումյանը։ Հիշեցնենք, որ այս պահին ԱԱՀ-ի հաշվարկային դրույքը կազմում է 20 եւ 16.67 տոկոս։
Ինչպես նշվում է ֆիննախի գրավոր հիմնավորման մեջ, կողմնակի հարկի արտոնությունները չեն կարող իջեցնել այդ մթերքների գինը, ինչպես ակնկալում է պատգամավորը։  Պատճառն այն է, որ այս ապրանքների ողջ մնացյալ շղթան կմնա ԱԱՀ-ի տակ իր ամբողջ ծավալով։ Այս դեպքում ձեռնարկությունների մոտ կգոյանա ԱԱՀ-ի մնացորդ, որը նրանք չեն կարող զրոյացնել եւ հարկադրված կլինեն մտցնել ապրանքի վերջնական գնի  մեջ։ Միաժամանակ հաշվի առնելով, որ Կառավարությունը պատրաստվում է փոփոխություններ մտնել Հարկային օրենսդրության մեջ, որոնց շրջանակներում կքննարկի  նաեւ ԱԱՀ հաշվարկային դրույքների նվազեցման հնարավորությունը՝ պատգամավորին առաջարկում են այս առաջարկը ներկայացնել քննարկումների փուլում։

Правительство не одобряет законопроект депутата от «Процветающей Армении» Микаэла Мелкумяна, предполагающий снижение НДС на ряд важнейших продовольственных товаров (хлеб, мясо-молочные продукты, яйца) с 20 до 15% (расчетная ставка 13,04%). Об этом заявил на заседании Правительства 16 апреля замминистра финансов Армении Вахтанг  Мирумян. Напомним, что сейчас формальная  и расчетная ставка НДС равны 20% и 16,67%.
Как отмечается в письменном обосновании Минфина, льготы на косвенный налог не помогут снизить цены на эти продукты, как того ожидает депутат. Причина в том, что вся остальная цепочка производства этих товаров будет облагаться НДС в полном объеме (закупка сырья, энергоносителей и так далее). В этом случае у предприятий образуется остаток НДС, который они не смогут списать и вынужденно включат в конечную цену товара. В то же время, учитывая, что Правительство готовится предложить кардинальные изменения в Налоговый кодекс, в рамках которых рассмотрит и возможности снижения ставок НДС, депутату предлагается вернуться к своему предложению на этапе обсуждений.