Հռոմի Պապի հայտարարությունը բացարձակապես արդարացի էր, իսկ Թուրքիան պետք է ընդունի եվրոպական արժեքները, եթե ցանկանում է ԵՄ մտնել։ Այս մասին հայտարարել է Իտալիայի վարչապետ Մատեո Ռենցին՝ Ջորջթաունի համալսարանում ուսանողների հետ հանդիպման ժամանակ, գրում է La Stampa-ն։ Այսօր նա հանդիպում է ունենալու  նաեւ ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամայի հետ։
Իտալիայի վարչապետը պաշտպանել է Հռոմի Պապի հայտարարությունը եւ Թուրքիային կոչ արել ընտրություն կատարել. «Ես աջակցում են Թուրքիայի եվրաինտեգրացումը։ Սակայն Անկարան պետք է որոշում կայացնի եւ ընդունի, որ կիսում է մեր արժեքները»,- հայտարարել է Ռենցին։
Մի քանի օրվա լռությունից հետո Ռենցին որոշել է հստակ ու պարզ արտահայտվել, նշում է Tgcom24-ը։ «Հռոմի Պապը շատ հստակ բարձրաձայնեց այն, ինչ կատարվել էր Հայաստանում։ Թուրքիան արձագանքեց դրան, իսկ արտգործնախարար Ջենտիլիոնին քննադատեց Անկարայի հայտարարությունը։ Այս  պահին Թուրքիայի ինտեգրման գործընթացը  կախված է Անկարայից»,- ասել է Ռենցին։

Заявление Папы Римского было абсолютно оправданным, а Турция должна принять европейские ценности, если стремится в ЕС. Об этом, как передает итальянская La Stampa, заявил премьер-министр Италии Маттео Ренци на встрече в Джорджтаунском университете. Встреча со студентами  стала  первой в рамках визита Ренци. Сегодня он встретится в Белом доме с президентом США Бараком Обамой.
Он высказался в защиту слов Папы Римского и призвал Турцию сделать выбор: «Я поддерживаю интеграцию Турции в Европу, но правительство в Анкаре должно принять решение и принять, что разделяет наши ценности», - заявил Ренци.
После молчания, длившегося несколько дней, Ренци решил высказаться четко и ясно, отмечает итальянский сайт Tgcom24. «Папа Римский очень ясно озвучил то, что произошло в Армении. Турция отреагировала на это, а министр (иностранных дел – прим. ред) Джентильони ответил критическим заявлением против Анкары. На данный момент процесс интеграции Турции зависит от Анкары». – повторил Ренци.