Եվրոպական հակառասիստական շարժում կազմակերպությունը (EGAM) իր անհանգստությունն է հայտնել Թուրքիայի վարչապետի խորհրդական Էթյեն Մահչուփյանին Հայոց ցեղասպանության մասին արած հայտարարությունից հետո պաշտոնանկ անելու կապակցությամբ։
Կազմակերպության հայտարարության մեջ ասված է, որ 2014թ.-ից Մահչուփյանը եղել է Թուրքիայում բարձր պաշտոններ զբաղեցրած միակ հայը։  «Չնայած վարչակազմի «անսպասելի պաշտոնանկության» մասին պնդումներին՝ դա իհարկե պաշտոնից ազատում էր։ Իրական պատճառը պարզ է. Մահչուփյանը չի ընդունում պետության ժխտողական քաղաքականությունը»,- ասված է հայտարարության մեջ։
Ինչպես նշել է  EGAM-ի ղեկավար Բենջամին Էբթանը, նրանց չեն վախեցնում Թուրքիայի սպառնալիքները, եւ նրանք ապրիլի 24-ին Ստամբուլում հարգելու են Ցեղասպանության զոհերի հիշատակը։ Առաջին անգամ թութսի էթնիկ խմբի ցեղասպանություն վերապրածները, Հայաստանից ժամանած երիտասարդ ակտիվիստները, հայկական սփյուռքի ներկայացուցիչներն ու 20 երկրների երիտասարդները կհավաքվեն Ստամբուլում։ Բացի այդ, մի խումբ երիտասարդներ ապրիլի 25-ին Թուրքիայից կժամանի Երեւան։
Նշենք, որ Էթյեն Մահչուփյանը Հռոմի Պապի ելույթից հետո հայտարարել է, թե անհնար է Աֆրիայում եւ Բոսնիայում տեղի ունեցածը ասել ցեղասպանություն, իսկ հայերի հետ տեղի ունեցածը չասել։ Նա պնդել էր, որ զարմանալին այն չէ, որ Հռոմի Պապը հիմա է ասում ցեղասպանություն, այլ զարմանալին այն է, որ ինչպես է այսքան տարի չասել։

European Grassroots Antiracist Movement (EGAM) is worried about the eviction of the Armenian advisor of the Turkish Prime Minister, following his declarations recognizing Armenian genocide, the organization said in a statement.
Since 2014, Etyen Mahcupyan has been the first Armenian from Turkey to have a high ranked situation in the administration of the Turkish government.Despite the denial of the Turkish administration which talks of  a “sudden retirement”, it is clearly a firing. The true reason is evident: Mahcupyan does not acknowledge the denial position of the State of Turkey. It is a signal that Turkey’s traditional genocide denial stance keeps on working of the 100th anniversary commemorations of the genocide, notably in Turkey.
For Benjamin Abtan, the President of the European Grassroots Antiracist Movement EGAM, “we will not be intimidated by the threats of the Turkish State, and we will commemorate the Armenian genocide in Istanbul the next 24th of April.
EGAM is in charge of the international dimension of the commemorations of the Armenian genocide in Istanbul, and will lead the largest delegation of activists. For the first time, youth survivors of the genocide against Tutsis, Armenian youths of Armenia, Armenians of the diaspora, and antiracist activist youth of 20 countries will be in Istanbul.
EGAM will then lead a youth delegation from Turkey to Yerevan to commemorate the genocide, on the 25th of April.