Խարկովում հայկական սուրբ Հարություն եկեղեցու տարածքում ապրիլի 24-ին Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշարձան կբացվի:
Քաղաքի հայ համայնքից հայտնել են, որ դրանից հետո եկեղեցում պատարագ կմատուցվի, հաղորդում է Խարկովի քաղաքապետարանի պաշտոնական կայքը:
Նույն օրը՝ ապրիլի 24-ին, առաջին անգամ Ուկրաինայում տեղի կունենա «Անցյալի ստվերներ» ֆիլմի ցուցադրությունը եւ ֆոտոցուցահանդես: Միջոցառումը կազմակերպում են «Աշխարհն առանց պատերազմների» համաշխարհային օրվա առթիվ, նմանատիպ ճակատագիր ունեցող երկու ժողովուրդների՝ հայերի ու հրեաների ողբերգության հիմքի վրա: Միջոցառումից հետո տեղի կունենա մամուլի ասուլիս:
Բացի այդ, ապրիլի 17-ին «Բուզոկ» տեղեկատվական ցուցահանդեսային կենտրոնում կբացվի «Մեկը 1,5 մլն-ից» համաուկրաինական գեղարվեստական ցուցահանդեսը:

Мемориал Жертвам геноцида армян 1915 года откроют 24 апреля на территории храма Армянской апостольской церкви Святого Воскресения  в Харькове. Как сообщили в Армянской национальной городской общине, после этого в храме проведут церковную службу, передает официальный сайт мэрии Харькова.
В этот же день, 24 апреля, впервые в Украине пройдут премьера фильма «Отголоски прошлого» и фотовыставка. Мероприятие организуют в поддержку всемирного дня «Мир без войны» на основе трагедий двух народов - армянского и еврейского - с похожей судьбой. После этого состоится пресс-конференция.
Кроме того, накануне в информационно-выставочном центре «Бузок» откроется всеукраинская художественная выставка «Один из 1,5 миллиона» (17 апреля), а также документальный перформанс «Музей мира. Музей войны».