Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն մտահոգություն է հայտնել Ռուսաստանի կողմից Իրանին C-300 զենիթահրթիռային համակարգերի մատակարարումների առիթով:
«Իսրայելը Ռուսաստանի կողմից Իրանին C-300 համակարգերի մատակարարումը չափազանց լուրջ հարց է համարում այն ժամանակ, երբ Իրանն ուժեղացնում է ագրեսիան ե՛ւ տարածաշրջանում, ե՛ւ Իսրայելի սահմաններին»,- ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Նեթանյահուն հայտարարել է Իսրայելի կառավարության ամենշաբաթյա նիստի ընթացքում:
«Իսրայելը դատապարտում է նաեւ փաստը, որ այդ ագրեսիան ոչ մի կերպ չի հիշատակվում Թեհրանի միջուկային ծրագրի շուրջ միջազգային գերտերությունների (ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի վեց մշտական անդամներ եւ Գերմանիա) եւ Իրանի միջեւ համաձայնագրի նախնական ձեւակերպման մեջ: Այդ ագրեսիայի դադարեցումը պատժամիջոցների վերացման պայման չի հանդիսանում»,- հավելել է իսրայելցի գործիչը:
Նեթանյահուն նաեւ ընդգծել է, որ «Իսրայելը կանի անհրաժեշտ ամեն ինչ՝ պետության եւ քաղաքացիների անվտանգությունն ապահովելու համար»:

Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху выразил озабоченность поставками Россией в Иран зенитно-ракетных систем С-300.
«Израиль воспринимает как вопрос чрезвычайной серьезности поставки Россией Ирану ЗРК С-300 в то время, как Иран усиливает свою агрессию и в регионе, и на всех границах Израиля», - сказал Нетаньяху в начале еженедельного заседания правительства еврейского государства, передает ТАСС
«Израиль осуждает и тот факт, что эта агрессия никак не упомянута в подготовленной формулировке соглашения по ядерной программе Тегерана между мировыми державами (пять постоянных членов СБ ООН и Германия) и Ираном, - продолжил израильский премьер. - Прекращение этой агрессии не оговаривается в соглашении и не является условием для снятия санкций».
Нетаньяху подчеркнул, что «Израиль сделает все необходимое, чтобы обеспечить безопасность государства и его граждан перед лицом этих угроз».