Ավստրիայի եւ Գերմանիայի կողմից Հայոց Ցեղասպանության ճանաչումը շատ կարեւոր է, նրանք Առաջին համաշխարհային պատերազմի ժամանակ եղել են Թուրքիայի դաշնակիցը եւ գիտեն, թե ինչ է եղել: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց «Ժառանգության» վարչության փոխնախագահ Արմեն Մարտիրոսյանը:
Նա նշեց, որ տեղեկություն կա նաեւ, որ հնարավոր է Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը եւս Ցեղասպանությունը ճանաչի: «Քաղաքական շահերը միշտ կան, բայց դրանից բացի՝ կան նաեւ համամարդակային արժեքներ: Վերջին ժամանակահատվածում այն, ինչ տեղի է ունենում, համամարդկային արժեքների գերակայության շրջանակում է, բայց քաղաքական շահերը այսօր էլ ստիպում են, որպեսզի ցեղասպանություն բառը չօգտագործեն: Ինչպես ասում են՝ ճշմարտությունը չի մեռնում, ընդամենը հիվանդանում է, այժմ ճշմարտության առողջացման փուլն է սկսվել, կան համամարդկային արժեքներ, որի շրջանակներում լինում է  ճանաչման գործընթաց եւ ինչ-որ մի պահի համամարդկային արժեքները գերակա կդառնան»,-ասաց Արմեն Մարտիրոսյանը:
Նա շեշտեց, որ եվրոպական պետություններում համամարդկային արժեքները խորը նստվածք ունեն, եւ ինչ-որ պահի դրանք իրենց արտահայտությունը պետք է ունենան:
Նշենք, որ ապրիլի 22-ին Ավստրիայի խորհրդարանի 68-րդ լիագումար նիստը մեկնարկել է Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին հարգանքի տուրք մատուցելով։  Նիստին ներկա պատգամավորները 1 րոպե լռությամբ հոտնկայս հարգել են անմեղ զոհերի հիշատակը։ Դրանից հետո Ավստրիայի խորհրդարանի 6 խորհրդարանական ուժերը համատեղ հայտարարությամբ ընդունել եւ ճանաչել են Հայոց ցեղասպանությունը։

Признание Геноцида армян Австрией и Германией очень важно: эти страны были союзниками Турции в Первой мировой войне и знали о происходящем. Такую точку зрения выразил в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am заместитель председателя Правления партии «Наследие» Армен Мартиросян.
«Политические интересы всегда присутствуют, но кроме них есть еще и общечеловеческие ценности. Происходящее в последнее время скорее находится в поле превосходства общечеловеческих ценностей, но и сегодня политические интересы вынуждают многих не использовать слово «геноцид». Как говорится, истина не умирает, а всего лишь заболевает, сейчас начался этап выздоровления истины. Есть общечеловеческие ценности, в рамках которых идет процесс признания, и в какой-то момент эти ценности станут первостепенными», - сказал Мартиросян. Он подчеркнул, что общечеловеческие ценности в европейских странах имеют глубокие корни и в какой-то момент они должны себя проявить.
Напомним, что 68-ое заседание парламента Австрии 22 апреля началось с почтения памяти жертв Геноцида армян минутой молчания. После этого совместным заявлением 6 парламентских сил приняли и признали Геноцид армян.