Թուրքիայի արտգործնախարար Մեւլութ Չավուշօղլուն ամերիկյան CNN հեռուստաընկերության լրագրողների հետ հարցազրույցի ժամանակ չի կարողացել ըմբռնելի կերպով բացատրել, թե ինչու Թուրքիան չի ճանաչում Հայոց ցեղասպանությունը:
Հարցին՝ ինչու Թուրքիան չի ճանաչում Ցեղասպանությունը, Չավուշօղլուն հայտարարել է, որ 1915թ. իրադարձությունները ցեղասպանություն կոչելը ճիշտ չէ, «քանի որ այն իրավաբանական եզրույթ է»:
Այդ բացատրությունը ակնհայտորեն չի բավարարել լրագրողին, ով նշել է, որ 1,5 մլն հայերի սպանությունը համապատասխանում է «ցեղասպանություն» բառի սահմանմանը: «Մենք կիսում ենք հայերի վիշտը եւ ցանկանում ենք հաշտեցում», - ի պատասխան հայտարարել է նախարարը՝ կրկին անգամ հիշեցնելով հարաբերությունների կարգավորմանն ուղղված Թուրքիայի ջանքերի մասին:
Լրագրողը նկատել է, որ եւ Հայաստանի եւ Թուրքիայի համար շատ բան կփոխվեր, եթե Թուրքիան ճանաչեր ցեղասպանությունը:
«Մենք չենք ժխտում, որ շատ մարդիկ են զոհվել, սակայն մենք այն ցեղասպանություն անվանել չենք կարող», - հայտարարել է Չավուշօղլուն:

Глава МИД Турции Мевлют Чавушоглу не смог внятно объяснить, почему же Турция не признает Геноцид армян в интервью с журналистом американской телекомпанией CNN Джейком Тэппером.
На конкретный вопрос, почему Турция не признает Геноцид, Чавушоглу заявил, что неправильно называть события 1915 года геноцидом, «так как это юридический термин».
Это объяснение явно не удовлетворило журналиста, который отметил, что убийства 1.5 миллиона армян подходят под определение слова «геноцид». «Мы разделяем горе армян и хотим примирения», - заявил он, опять напомнив о всех усилиях Турции для нормализации.
Журналист отметил, что изменилось бы многое и для Армении и для Турции, если бы Турция просто признала геноцид.