Աթենքը միջազգային վարկեր չի ստանա, մինչեւ բարեփոխումների շուրջ վերջնական որոշում չկայացվի: Այս մասին հայտարարել է եվրոգոտու (Եվրոխմբի) ֆինանսների նախարարների խորհրդի նախագահ Յերուն Դեյսելբլումը:
Նա նաեւ նշել է, որ Հունաստանի եւ նրա վարկատուների միջեւ «զգալի տարաձայնությունները» պահպանվում են:
«Ինտերֆաքս»-ի փոխանցմամբ, ապրիլի 14-ին տեղեկություն տարածվեց այն մասին, որ Հունաստանը պատրաստ է դեֆոլտ հայտարարել, եթե մինչեւ ապրիլի վերջ չկարողանա համաձայնության հասնել միջազգային վարկատուների հետ: Աթենքը հերքեց այս տեղեկությունը:
Ապրիլի 9-ին Հունաստանը կարողացավ վճարել Արժույթի միջազգային հիմնադրամին (ԱՄՀ) իր պարտքի մի մասը (շուրջ 450 մլն դոլար): Միաժամանակ, առաջիկա կես տարիներին Աթենքը պետք է եւս շուրջ 20 մլրդ դոլարի պարտք մարի:

Афины не получат международных кредитов, пока не будет принято окончательное решение о реформах, заявил председатель совета министров финансов еврозоны (Еврогруппы) Йерун Дейсселблум.
Он также отметил, что между Грецией и ее кредиторами сохраняются «значительные разногласия», сообщает Интерфакс.
14 апреля появились сообщения о том, что Греция готова объявить дефолт, если не сможет достичь соглашения с международными кредиторами к концу апреля. Афины опровергли эту информацию.
9 апреля Греция сумела выплатить часть своего долга (около 450 миллионов долларов) перед Международным валютным фондом (МВФ). При этом в ближайшие полгода Афины должны погасить еще почти 20 миллиардов.