Թուրքիայի քրդական «Ժողովուրդների դեմոկրատական կոնգրեսը» (HDK) հայերի եւ ասորիների ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի հետ կապված հայտարարություն է տարածել։
Թուրքական ETHA գործակալության փոխանցմամբ՝ HDK-ի տարածած հայտարարության մեջ նշվել է, որ 100 տարի առաջ ապրիլի 24-ին 235 հայ մտավորականների ձերբակալություններին հետեւել է համակարգված ցեղասպանության իրականացում պետության կողմից։  «
Երկու տարվա ընթացքում Անատոլիայի ամենահին ժողովուրդներից հայերին եւ ասորիներին հիմնովին ոչնչնացրեցին։
Բոլորս գիտենք, որ ցեղասպանություն է ոչ միայն հարյուրհազարավոր մարդկանց կոտորելը, այլ նաեւ այդ ամենը ժխտելն ու թաքցնելը։
HDK-ն պահանջում է, որ պետությունը ճանաչի հայերի եւ ասորիների ցեղասպանությունը, ներողություն խնդրի եւ հետ վերադարձնի բռնազաթած ունեցվածքն ու գույքը»,-նշվել է հայտարարության մեջ։

Kurdish “People’s Democratic Congress” (HDK) disseminated a message with regard to the Armenian and Assyrian Genocide.
In its message HDK noted that 100 years ago on April 24 following the arrests of 235 Armenian intellectuals, the Ottoman leadership began to realize its plan of annihilating Armenians. During two years Armenians and Assyrians - the oldest nations of Anatolia –- were almost eliminated, the Turkish news agency Ethna reports.
“We all know that a genocide supposes not only the elimination of hundreds and thousands of people, but also the denial and suppression of that fact. HDK demands Turkey to recognize the Armenian and Assyrian Genocide, to apologize and return the misappropriated property,” the statement reads.