ԵԽԽՎ-ում հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ հայտարարությանը դեմ էին միայն Թուրքիայի եւ նրա արբանյակ երկրների պատվիրակները: Այս մասին, այսօր՝ ապրիլի 27-ին, ԱԺ-ում լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է ԱԺ փոխնախագահ, ԵԽԽՎ-ում հայկական պատվիրակության ղեկավար Հերմինե Նաղդալյանը՝ հիշեցնելով, որ այդ հայտարարության տակ իրենց ստորագրությունն են դրել ԵԽԽՎ 117 պատվիրակներ: Հայտարարությունը ներկայացրել է Ֆրանսիան ներկայցնող Ռենե Ռուքեն:
«Ավելի քան 170 ստորագրությունը բացառիկ դեպք է»,- նշել է Նաղդալյանը, հավելելով, որ հայտարարությանը միացել են 47 երկրներից 40-ը: Ստորագրողների շարքում են ֆրանսիացի 36 պատվիրակներից 25-ը:
«Փաստաթուղթը չեն ստորագրել Թուրքիայի եւ նրա մի քանի արբանյակների պատվիրակները»,-ասել է ԱԺ փոխնախագահը:

Против декларации ПАСЕ по Геноциду армян выступили только делегаты Турции и их сателлиты. Об этом заявила журналистам 27 апреля в парламенте Армении вице-спикер Национального Собрания   Эрмине Нагдалян, комментируя декларацию к 100-летней годовщине Геноцида армян, поддержанную 23 апреля 171 подписью делегатов   ПАСЕ. Декларацию представил делегат от Франции Рене Руке.
Более 170 подписей – исключительный случай, отметила Нагдалян, как и то, что к ней присоединились представители более 40 стран из 47. Среди подписавших – 25 из 36 делегатов Франции. «Не подписали декларацию делегаты из Турции и их немногие сателлиты», - заключила вице-спикер парламента.