Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է «Եվրատեսիլ-2015» երգի միջազգային մրցույթին Հայաստանը ներկայացնող «Genealogy» (թարգմանաբար՝ ծագումնաբանություն) խմբի վեց անդամներին, որոնք, խորհրդանշելով անմոռուկի հինգ թերթիկները, ներկայացնում են երկրագնդի հինգ աշխարհամասերում սփռված հայ ժողովրդի նոր սերնդին եւ Հայաստանը:
Խմբում ընդգրկված Եսայի Ալթունյանը՝ Եվրոպայից, Թամար Կապրելյանը` Ամերիկայից, Վահե Թիլբյանը` Աֆրիկայից, Մերի-Ջին Օ՛Դոհերթի Վասմաթզյանը` Ավստրալիայից, Ստեֆանի Թոփալյանը` Ասիայից եւ Ինգա Արշակյանը՝ Հայաստանից, մրցույթին ներկայացնելու են «Face The Shadow» (թարգմանաբար` առերեսվիր ստվերին) երգը: Այն համամարդկային արժեքների մասին է՝ սիրո, համերաշխության, հավատարմության եւ սերունդների ծագումնաբանության՝ գենետիկայի:
ՀՀ նախագահի հետ հանդիպմանը խմբի անդամների հետ մասնակցել են Հանրային հեռուստառադիոընկերության խորհրդի նախագահ Ռուբեն Ջաղինյանը եւ «Եվրատեսիլ»-ի հայաստանյան պատվիրակության ղեկավար Գոհար Գասպարյանը:
Նախագահը խմբի հինգ անդամներին, ովքեր բնակվում են արտերկրում եւ մինչ այս դիմել էին ՀՀ նախագահին՝ իրենց Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիություն շնորհելու խնդրանքով, հանդիպման ժամանակ հանձնել է ՀՀ անձնագրերը, շնորհավորել նրանց՝ Հայաստանի քաղաքացիություն ստանալու կարեւոր առիթով եւ մաղթել հաջողություններ: Հանրապետության նախագահը ողջունել է այս տարի «Եվրատեսիլ» երգի միջազգային մրցույթին Հայաստանը յուրահատուկ ձեւաչափով եւ նոր ձեւավորված խմբով ներկայացնելու գեղեցիկ գաղափարն ու միասնականությունը: «Ինքներդ էլ համոզվեցիք՝ այս օրերին Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ անցկացված հիշատակի միջոցառումները եւ աշխարհով մեկ դրանց բազմաթիվ արձագանքները հաստատեցին, որ եթե բոլորս միասին ենք, համախմբված նույն գաղափարի շուրջ, միշտ հաջողություն ենք ունենում: Վստահ եմ՝ դուք էլ եք հաջողություն ունենալու, որովհետեւ, իրոք, համախմբվել եք նույն գաղափարի շուրջ, ձեր երգը հրաշալի է, գաղափարը՝ նույնպես»,-ասել է նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
«Եվրատեսիլ»-ի հայաստանյան ներկայացուցիչները շնորհակալություն են հայտնել Հանրապետության Նախագահին՝ ջերմ խոսքերի եւ ընդունելության համար, նշելով, որ այն նոր եռանդ, ոգեւորություն եւ բարձր տրամադրություն է հաղորդում իրենց՝ մրցույթին մասնակցելու ավելի վստահ եւ մեծ պատասխանատվությամբ: Նրանք կարեւորել են նաեւ օրերս Ավստրիայի կողմից, որտեղ անցկացվելու է մրցույթը, Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը, ինչը, ըստ խմբի անդամների, թույլ կտա ավելի ուժեղ եւ վստահ զգալ Վիեննայում:

Президент Армении Серж Саргсян 27 апреля принял шестерых членов группы «Genealogy», представляющих Армению на международном конкурсе песни «Евровидение-2015».
Участники группы, символизируя пять листков незабудки, представляют новое поколение армянского народа, разбросанное на пяти материках, и Армению. Включенные в группу Есаи Алтунян – из Европы, Тамара Карапетян – из Америки, Ваге Тилбян – из Африки, Мери-Джин О'Дохерти Вастмазян – из Австралии, Стефани Топалян – из Азии и Инга Аршакян – из Армении, на конкурсе представят песню «Face The Shadow». Песня об общечеловеческих ценностях – любви, согласии, верности и генеалогии поколений.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе главы государства, во встрече с президентом Армении приняли участие председатель совета Общественной телерадиокомпании Рубен Джагинян и глава армянской делегации в «Евровидении» Гоар Гаспарян.
Президент вручил паспорта Армении пятерым членам группы, которые проживают за границей и обратились к президенту с просьбой присвоить им гражданство Армении. Серж Саргсян приветствовал красивую идею представить Армению на международном конкурсе песни «Евровидение» в своеобразном формате.
«Вы сами убедились, что проведенные в эти дни мероприятия, приуроченные к 100-летию Геноцида армян, и их многочисленные отклики во всем мире подтвердили, что если все мы едины вокруг одной идеи, всегда достигаем успеха. Уверен, у вас тоже будет успех, поскольку вы, действительно, объединились вокруг одной идеи, ваша песня чудесная, идея – тоже», - отметил Серж Саргсян.
Армянские участники конкурса «Евровидение-2015» поблагодарили президента республики за теплые слова и прием, отметив, что это придает им новый стимул, воодушевление и настрой для участия в конкурсе с большей ответственностью. Они также подчеркнули важность признания Геноцида армян Австрией, где будет проведен конкурс. Это, по мнению армянских участников, позволит им чувствовать себя сильнее и увереннее в Вене.