Հեղեղումների ժամանակ Արաքս գետը թափվող տաք ջուրն անվճար կտրամադրվի գյուղական տնտեսություններին: Այդ որոշումը կառավարությունն ընդունել է այսօր՝ ապրիլի 30-ի իր նիստում:
Հաշվի առնելով, որ հեղեղաջրերը ինքնահոս հասնում են Արաքսի ավազան (այդ թվում Արաքսի վտակ Ախուրյան) եւ անցնում գյուղատնտեսական մեծ տարածքներով, հանրապետության գոյուղատնտեսական հողերի սեփականատերերի մոտ 40 տոկոսը կարող է անվճար ջուր ստանալ:
Նշենք, որ ավելի վաղ հեղեղատների ջրերի օգտագործման համար սակագին էր սահմանված: Եթե գյուղացին հրաժարվում էր վճարել, ջուրը հոսում էր Արաքս, ապա նաեւ Ադրբեջան:

Талая вода паводковых селей, стекающая в реку Аракс, будет предоставляться фермерским хозяйствам бесплатно. Постановление об этом принято на заседании Правительства 30 апреля.
Учитывая, что селевые потоки сходят самотеком в водосборный бассейн Аракса (в том числе ее притока Ахурян) и проходят через большие территории сельскохозяйственных земель, бесплатную воду для орошения смогут получить пользователи около 40% сельскохозяйственных земель по республике.
Отметим, что ранее пользование паводковой водой облагалось тарифом на общих основаниях. В случае отказа платить вода уходила в Аракс, а с его течением – в Азербайджан.