Հայաստանի համար արեւային կայաններն իրենց կարեւորությամբ  չեն զիջում ԱԷԿ-ին: Այս մասին, այսօր՝ մայիսի 1-ին, լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է տեխնիկական գիտությունների դոկտոր Վահան Համազասպյանը: Նրա խոսքով, Հայաստանում արեւային էներգետիկայի զարգացումն ավելի շատ կխթանի տնտեսությունը, քան նոր ատոմակայանը:
«Դրա համար կան բոլոր նախադրյալները, եւ նախագիծը կարելի է իրականացնել եւ Հայաստանում, եւ Արցախում: Սպիտակում արեւային էլեկտրակայանի համար կան հրաշալի վայրեր՝ ինտենսիվ արեւային ճառագայթմամբ»,-հավելել է Համազասպյանը:
«Նախագծի իրականացման համար անհրաժեշտ է ներգրավել ոչ միայն Հայաստանի, այլեւ սփյուռքի ուժերը: Կառավարությունը չպետք է միջոցներ խնայի՝ խթանելու համար նախաձեռնությունները մաքուր էներգետիկայի ոլորտում»,-ասել է նա:

По важности для Армении солнечные станции не уступают АЭС. Об этом заявил  журналистам 1 мая доктор технических наук Ваан Амазаспян. По его словам, развитие солнечной энергетики Армении сильнее подтолкнет экономику вперед, нежели новая АЭС.
Для этого есть все предпосылки, и проект можно реализовать и в Армении,  и в Нагорном Карабахе. В Спитаке для солнечных электростанций есть отличные места с интенсивной солнечной радиацией, добавил он.
«Для реализации проекта необходимо привлечь силы не только Армении, но и Диаспоры. И Правительство  не должно жалеть усилий, чтобы стимулировать инициативы в области чистой энергии», - заявил Амазаспян.