Տաջիկստանում 10 արմատական իսլամիստներ երկարատեւ ազատազրկման են դատապարտվել:
Ամբաստանյալները մեղավոր են ճանաչվել «հանցավոր ընկերակցության կազմակերպում եւ դրանց մասնակցություն», «ծայրահեղական խմբավորման կազմակերպում եւ դրանց մասնակցություն», «ծայրահեղական կազմակերպության գործունեության կազմակերպում, կուսակցությունների, հասարակական կամ կրոնական միավորումների գործունեության մասնակցություն, որոնց գործունեությունը դատարանի որոշմամբ արգելված է ծայրահեղական գործունեության հետ կապված»  հոդվածներով: Այս մասին հայտնել են Տաջիկստանի Գերագույն դատարանից:
Դատապարտյալները 30-38 տարեկան են, նրանք «Ջամաաթ Անսարուլլահ» խմբավորման անդամներ են եղել: Նրանցից յուրաքանչյուրը ազատազրկվել է 8,5 տարվա ազատազրկման՝ խիստ ռեժիմի գաղութում:

Десять радикальных исламистов получили длительные тюремные сроки в Таджикистане.
Подсудимые были признаны виновными по статьям «Организация преступного сообщества и участие в нем», «Организация экстремистского сообщества и участие в нем», «Организация деятельности экстремистской организации, участие в деятельности политических партий, общественного или религиозного объединения либо иной организации, в отношении которых судом принято вступившее в законную силу решение о ликвидации или запрете их деятельности в связи с осуществлением экстремистской деятельности» Уголовного кодекса Республики Таджикистан, сообщили в Верховном суде страны, передает Интерфакс.
Приговоренные в возрасте от 30 до 38 лет были членами группировки «Джамаат Ансаруллах». Каждый из них приговорен к 8,5 годам колонии строгого режима.