NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Անի Սարգսյանը մեկնաբանել է Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից ԼՂՀ քաղաքացի Արսեն Բաղդասարյանի հասցեին ներկայացրած կեղծ մեղադրանքներն ու դատավճիռը։
Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք ԼՂՀ քաղաքացի Արսեն Բաղդասարյանին Ադրբեջանում 15 տարվա ազատազրկման դատապարտելու որոշումը։
Արսեն Բաղդասարյանի հանդեպ դատական գործընթացի կեղծիքն ամբողջովին համապատասխանում է Ադրբեջանում միջազգային մարդասիրական իրավունքների ոտնահարումների տրամաբանությանը։ Այդ երկրում գերության մեջ գտնվողներին սպանելը, զինծառայողներին քարոզչական նպատակներով օգտագործելը եւ նրանց դեմ կեղծ քրեական գործեր սարքելը վաղուց արդեն սովորական պրակտիկա է դարձել։
Ադրբեջանի կողմից մարդասիրական միջազգային իրավունքների նորմերի կոպիտ խախտումը մարտահրավեր է ողջ միջազգային հանրությանը։ Ժնեւի բոլոր կոնվենցիաների առաջին հոդվածի  համաձայն՝ պայմանավորվող կողմերը պարտավորվում են ցանկացած պարագայում պահպանել եւ ստիպել պահպանել Կոնվենցիան։
Այս կապակցությամբ մենք վստահ ենք, որ միջազգային հանրությունը պետք է օգտագործի Ադրբեջանի վրա ճնշում գործադրելու բոլոր միջոցները, որպեսզի ադրբեջանական իշխանությունները լիովին պահպանենռազմագերիների եւ պատանդների հետ վարվելակերպի մասին միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերը։
Ադրբեջանական կողմը պնդում է, թե Արսեն Բաղդասարյանը ԼՂՀ ՊԲ զինծառայող է եւ հրաման է ստացել անցնել շփման գծի ադրբեջանական կողմն ու ականապատե խրամատները։
Ձերբակալման պահին Արսեն Բաղդասարյանը հեռացված էր ծառայությունից՝ զորամասի պարբերական ինքնակամ լքման համար եւ եղել է քաղաքացիական հագուստով։ Ի դեպ, նրա մոտ հրազենի բացակայության փաստը հաստատում է ադրբեջանակն կողմը։ Ադրբեջանական կողմի մեղադրանքները՝ առաջադրված Արսեն Բաղդասարյանի դեմ, ոչ միայն անհիմն են, այլեւ հակասում են ողջամիտ տրամաբանությանը։
Անգամ եթե ի գիտություն ընդունենք ադրբեջանական կողմի վարկածը, թե Արսեն Բաղդասարյանը եղել է ծառայության մեջ, Ադրբեջանի իշխանությունների գործողությունները հակասում են միջազգային հումանիտար իրավունքին, որը արգելում է զնծառայողների հետապնդումը ռազմական գործողություններին մասնակցելու ամար, եթե նրանք ռազմական հանցագործություններ չեն կատարել։ Միջազգային հումանիտար իրավունքում ամագրված է, որ զինծառայողներին գերեւարումից հետո պետք է տրվի ռազմագերու կարգավիճակ եւ իմունիտետ՝ անպիսի գործողությունների համար քրեական հետապնդումից, որոնք չեն խախտել օրենքներն ու պատերազմի ավանդույթները։
Նշենք, որ ակնհայ սարքված գործի շրջանակներում Բաղդասարյանը մեղադրվում է  դիվերսիա իրականացնելու մեջ։ Արսեն Բաղդասարյանի գործը միջազգային հումանիտար իրավունքի խախտման ցայտուն օրինակ է, մեկուկես ամիս նրա մոտ չէին թողնում Կարմիր խաչի ներկակացուցիչները։ Բաղդասարյանը գերեւարվել է 2014թ. դեկտեմբերի 26-ին։

STEPANAKERT. – Spokesperson for the Nagorno-Karabakh Foreign Ministry Ani Sargsyan commented for Armenian News-NEWS.am on the alleged accusations and verdict against NKR citizen Arsen Baghdasaryan.
How would you comment on sentencing NKR citizen Arsen Baghdasryan to 15 years in jail in Azerbaijan?
A farce of a trial against NKR citizen Arsen Baghdasaryan completely fits into the logic of the policy of systematic violations of the international humanitarian law by Azerbaijan. Murders of hostages in captivity, use of prisoners for propaganda and fabrication of criminal cases against them have become a common practice for Azerbaijan.
Gross violations of international humanitarian law on the part of Azerbaijan are a challenge for the entire international community. According to the first article of the Geneva Conventions, the Contracting Parties undertake to respect and to ensure respect for the conventions in all circumstances.
In this regard, we are confident that the international community should use all forms and means of pressure on Azerbaijan to urge the Azerbaijani authorities to fully comply with international humanitarian law, particularly with regard to prisoners of war and hostages.
Azerbaijani side claims that Arsen Baghdasaryan was a serviceman of NKR Defense Army and had an order to pass to the Azerbaijani side of the line of contact in order to mine the trenches.
At the time of detention Arsen Baghdasaryan was dismissed from service for a regular unauthorized abandonment of a military unit and was in civilian clothes. By the way, the absence of weapons was confirmed by the Azerbaijani side. The accusations of the Azerbaijani side, the charges against Arsen Baghdasaryan, are not only groundless, but contrary to common logic.
Even if you take into consideration the version of the Azerbaijani side that Arsen Baghdasaryan was in the service, the actions of the Azerbaijani authorities are contrary to international humanitarian law, which prohibits the trial of combatants for their for participation in hostilities, if they did not committ war crimes. A lawful combatant must be given a POW status upon capture and immunity from criminal prosecution for acts that do not violate the laws and customs of war.
As reported earlier, within the framework of this hastily concocted case, NKR citizen Arsen Baghdasaryan was charged with “sabotage” and sentenced to pretrial detention. The case Arsen Baghdasaryan has become a flagrant violation of international humanitarian law. ICRC representatives were not permitted to visit Baghdasaryan during a month and a half from the time of his arrest. Arsen Bagdasaryan was taken captive on December 26, 2014.