100 տարի առաջ` Հայոց ցեղասպանության ընթացքում հայերից բռնագրավված Սիսի կաթողիկոսության նստավայրը վերադարձնելու` Թուրքիային ներկայացված դատական հայցը առաջին իրավական քայլն է հայերին այդ երկրում պատկանող ողջ ունեցվածքը հետ ստանալու ճանապարհին: Ամերիկյան The New York Times-ին տված հարցազրույցում նման հայտարարությամբ է հանդես եկել Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոս Արամ առաջինը, հաղորդում է «Ազատություն» ռադիոկայանը:
«Դա մեր եկեղեցու նստավայրն էր: Իրավական առաջին քայլին պետք է հետեւի բոլոր եկեղեցիները, վանքերը, եկեղեցուն առնչվող մյուս ունեցվածքը վերադարձնելու պահանջը: Դրան էլ, իր հերթին, կհաջորդի նաեւ անձնական գույքը վերադարձնելու պահանջը: Մենք պետք է քայլ առ քայլ առաջ շարժվենք», - պնդում է Արամ առաջին կաթողիկոսը:
Նրա խոսքով՝ եթե Թուրքիայի Սահմանադրական դատարանը, այնուհանդերձ, մերժի Կիլիկիո կաթողիկոսության պահանջը, ապա դա «է՛լ ավելի կխորացնի այն անջրպետը, որ առկա է Թուրքիայի եւ 10-միլիոնանոց հայկական Սփյուռքի միջեւ»:
Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոսին The New York Times-ի թղթակից Ռիք Գլադսթոնը հանդիպել է հովվապետի` ԱՄՆ-ի հյուսիսարեւելյան նահանգներ կատարած այցի ընթացքում:
Հարցազրույցում Արամ առաջինը չի շրջանցում նաեւ Ցեղասպանության խնդրում ամերիկյան քաղաքականության` մասնավորաբար Սպիտակ տան դիրքորոշման թեման: «Ես համոզված եմ, որ հոգու խորքում նախագահ Օբաման վստահ է` տեղի ունեցածը Ցեղասպանություն էր», - նշում է Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոսը:
The New York Times-ին տված հարցազրույցում Արամ առաջինը բավական մանրամասնորեն ներկայացնում է Սիսի կաթողիկոսության պատմությունը` նշելով, որ Թուրքիայի Սահմանադրական դատարան դիմելու որոշմանը հանգել է մոտ երեք տասնյակ իրավաբանների հետ անցկացված խորհրդակցություններից հետո: «Այժմ, [ցեղասպանությունից] 100 տարի անց հիմնական շեշտը փոխհատուցման վրա դնելու ճիշտ պահն է», - ամերիկացի լրագրողին ասել է նա:
«Պատկանելության հարցը շատ հստակ է: Այդ ողջ ունեցվածքը հայկական է: Որեւէ մեկը չի կարող կասկածի տակ առնել այդ գույքի ո'չ ծագումը, ո'չ պատկանելությունը եւ ո'չ էլ պատմությունը», - նշում է հովվապետը:
Հարցին, թե որքանո՞վ է Կիլիկիո կաթողիկոսության նման նախահարձակ կեցվածքը համապատասխանում քրիստոնեական հիմնարար արժեքներից մեկին` ներողամտությանը, Արամ Ա-ն պատասխանել է. «Ներում են, երբ առկա է ապաշխարանք, խոստովանություն, երբ դիմացինն ընդունել է իր կատարած մեղքը։ Իհարկե, հաշտեցումը մարդկային արժեքների եւ հավատքի մի մասն է կազմում, բայց առաջին հերթին հենց Թուրքիան պետք է առերեսվի սեփական անցյալին»:

Поданный в Конституционный суд Турции иск о возвращении конфискованного 100 лет назад в ходе Геноцида армянского католикосата Сиса является первым правовым шагом на пути  возвращения всего принадлежащего армянам имущества в этой стране. Об этом в интервью американскому изданию The New York Times заявил католикос Великого Дома Киликийского Арам Первый, сообщает армянская служба радиостанции «Свобода».
«Это была резиденция нашей церкви. Вслед за первым правовым шагом должно  последовать требование о возвращении всех церквей, храмов, другого имущества, связанного с церковью. Затем последует также требование о возвращении личного имущества. Мы должны шаг за шагом продвигаться вперед», - подчеркнул католикос Арам Первый.
По его словам, если Конституционный суд Турции, тем не менее, отвергнет требование Киликийского Католикосата, то это еще больше углубит ту пропасть, которая существует между Турцией и 10-миллионной армянской диаспорой.
В интервью Арам Первый не обошел и американскую политику в вопросе Геноцида армян, в частности, тему позиции Белого дома. «Я уверен, что в глубине души президент Обама уверен, что случившееся  было геноцидом», - отметил он.
В интервью The New York Times Арам Первый довольно подробно представляет историю Католикосата Сиса, отмечая, что к решению об обращении в Конституционный суд Турции пришли после проведенных консультаций с около тремя десятками юристов. «Вопрос  собственности ясен. Все это имущество армянское. Никто не может поставить под сомнение ни происхождение, ни собственность, ни историю этого имущества», - добавил Арам Первый.