Հանրությունը պետք է զերծ մնա հետաքննության կամ դատական գործընթացների մասին անպատասխանատու հայտարարություններից։ Այս մասին մայիսի 20-ին ԱԺ-ում հայտարարեց հանրապետության գլխավոր դատախազ Գեւորգ Կոստանյանը՝ ներկայացնելով 2014թ. կատարած աշխատանքի հաշվետվությունը։
«Հաճախ պրոֆեսիոնալ հիմքից բացարձակ զուրկ կարծիքներ են հնչում։ Եվ այդ կարծիքները ներկայացվում են իբրեւ փորձագիտական եզրակացություն եւ անհերքելի ճշմարտություն։ Նման հայտարարությունները, որքանով էլ որ դրանք հիմնավորված լինեն անհանգստության եւ արդարության զգացողության վրա, տարածվում են հասարակության շրջանում եւ ամրանում այնտեղ։ Երբեմն դա արվում է առանց դիտավորության, իսկ երբեմն էլ՝ դիտավորյալ՝ նպատակ ունենալով ազդել հետաքննության վրա։
Իսկ ի՞նչ, եթե պարզվի, որ մարդը անմեղ է։ Իսկ մենք արդեն սեւացրել ենք  նրան եւ նրա ընտանիքը։ Դրա համար պետք է զգույշ լինենք մեր գնահատականների եւ եզրակացությունների մեջ»,- հայտարարեց գլխավոր դատախազը։
Նշենք, որ ելույթ ունենալիս նա չտվեց Սյունիքի մարզպետ Սուրեն Խաչատրյանի անունը, սակայն հայտարարությունն արվեց հասարակության մեջ մարզպետի եւ նրա որդիների հանդեպ ձեւավորված վերաբերմունքի ֆոնին։

Общество должно воздержаться от безответственных высказываний о следствии или судебным процессам – даже громким. Об этом заявил в парламенте Армении 20 мая генеральный прокурор республики Геворк Костанян, представляя отчет о проделанной работе за 2014 год.
«Часто звучат мнения, полностью лишенные профессиональной основы. И эти мнения представляют как экспертное заключение и непреложную истину. Такие заявления, как бы ни были они основаны на обеспокоенности и чувстве справедливости, доходят до общества и там затвердевают. Иногда это делается непреднамеренно, а иногда и специально, чтобы повлиять на следствие. Но что, если выяснится, что человек невиновен?  А мы уже очернили его и его семью. Поэтому нужно быть осторожными в наших оценках и выводах», - сказал  генпрокурор.
Отметим, что в выступлении он не назвал имени скандально известного губернатора Сюникской области Сурена Хачатряна, но речь полностью «легла» под отношение в обществе к последнему и его сыновьям, не стесняющим себя в поступках.