Ապրիլի 24-ից հետո էլ համաշխարհային մամուլի էջերում հայտնվում են հրապարակումներ հայերի եւ 1915 թվականի իրադարձությւոնների մասին։ Հերթական հոդվածը պատրաստել է «Vatican Insider» պարբերականը։ Իտալական հայտնի «La Stampa»-ում հայտնված հոդվածում խոսվում է վերջին դեպքի մասին, որը մեծ արձագանք է ունեցել ողջ աշխարհի հայերի շրջանում։ Ներկայիս Թուրքիայի տարածքում գտնվող Դերսիմ քաղաքում 12 ծպտյալ հայեր որոշեցին բաց մկտրվել, մինչ նրանց ծնողներն ու պապերը մեկ դար ստիպված էին թաքցնել իրենց ինքնությունը։
Հոդվածում ասվում է. «12 հայեր Դերսիմից (ներկայիս Թունջելի նահանգի հին անվանումն է) ընդունեցին իրենց մկրտությունը Ստամբուլի հայկական եկեղեցում։ Նրանք ծագումով այն ընտանիքներից են, որոնք 1915թ. Ցեղասպանությունից հետո թաքցնում էին իրենց հայկական եւ քրիստոնեական ծագումը, շուր մեկ դար։ Այժմ նրանք որոշեցին հաղթել նախապաշարմունքներին եւ վերագտնել իրենց ինքնությունը։
Մկրտությանը նախորդել էր կատեխիզիսի եւ քիստոնեական դավանանքի ուսուցման վեց ամիսը։ Նույն այդ արարողությանը հոգեւորականները քրիստոնեական պսկադրությամբ ամուսնացրել են երկու զույգի։ Մկտրված եւ ամուսնացածներից մեկը Հովհաննես Մինասն է։ Նրա խոսքով, ինքը ցանկանում էր իրագործել ծնողների եւ պապերի առջեւ իր բարոյական պարտքը։ «Սա երջանիկ օր է ինձ համար։ Մենք երբեք չենք մոռացել մեր կրոնը, իսկ այժմ կարող ենք ազատ ապրել»,- ասել է նա Ստամբուլի հայկական «Ակոս» թերթին։
Մինչեւ 1915 թվականը Դերսիմի բնակչության երրորդ մասը հայեր էին։ Նրանք բարձր մշակույթի կրողներ էին, բազմաթիվ գյուղերից յուրաքանչյուրում եկեղեցի եւ ծխական դպրոց կար։ Ցեղասպանությունն այդ հողից ջնջեց ոչ միայն հայ բնակչությանը, այլեւ նրանց մասին հիշեցնող ճարտարապետությունը։
Այդուհանդերձ, որոշ ընտանիքների հաջողվել էր փրկվել եւ վերադառնալ՝ թեեւ թաքցնելով իրենց կրոնական եւ մշակութային պատկանելությունը։ Դերսիմում նաեւ բազում ալեւիներ են ապրել, որոնք դարերով խառնվել են հայերին։ Շատ ալեւիներ հիշում էին իրենց հայկական արմատների մասին եւ պահել էին կապը իրենց ցեղի այն ճյուղերի հետ, որոնք հայ կամ ալեւի էին մնացել։
Շատերն այժմ վերադառնում են արմատներին, այս կամ այն չափով պաշտոնապես։ Դիարբեքիրի հայերը, որոնք Ցեղասպանության ժամանակ կրոնափոխ են եղել, այժմ երկու անուն ունեն՝ պաշտոնական, իսլամականը եւ այն, որը կապում է արմատներին։ Իրենց արմատներին վերադարձածների ծնողները լավ գիտեին, որ իրենք հայեր են, բայց թաքցնում էին, քանի որ «հայ» բառը տաբու էր։
Հասկանալի է, թե ինչու, եթե այսօր էլ Ցեղասպանության ժխտման քարոզչության մեջ, դպրոցական դասագրքերում հայերին նկարագրում են որպես դավաճանների»։

И после 24 апреля на страницах мировой прессы появляются публикации об армянах и событиях 1915 года. Очередную из них подготовило издание «Vatican Insider». В статье, опубликованной в известном итальянском издании «La Stampa», говорится о недавнем событии, вызвавшем большой резонанс среди армян всего мира: 12 скрытых армян Дерсима, ныне в Турции, решили открыто креститься – после того, как их родителям и дедам пришлось скрывать свое «я» на протяжении века. В статье говорится:
«12 армян из Дерсима – старое название теперешней провинции Тунджели, приняли крещение в армянской церкви в Стамбуле. Прозелиты – родом из семей, которые после Геноцида 1915 года скрывали свое христианское и армянское происхождение – в течение 100 лет. Теперь они решили победить предрассудки и вновь обрести свою идентичность.
Крещению предшествовал 6-месячный курс катехизиса и христианского обучения. На той же церемонии священнослужители сочетали христианским браком две пары обращенных. Один из тех, кто крестился и женился в один день – Ованес Минас. По его словам, он хотел выполнить моральный долг перед родителями и дедами. «Этот день – счастливый для меня. Мы никогда не забывали свою религию. А теперь мы можем жить свободно», - заявил он армянской газете Стамбула «Акос».
До 1915 года треть населения Дерсима составляли армяне. Они были носителями высокой культуры: в каждом из многих сел стояло по церкви и приходской школе. Геноцид стер с этой земли не только армянское население, но даже архитектуру, напоминавшую о нем.
Тем не менее, некоторым семьям удалось спастись и вернуться, хотя и скрывая свою религиозную и культурную принадлежность. В Дерсиме жило и много алавитов, которые веками смешивались с армянами. Многие алавиты, обращенные в прошлые века, помнили о своих армянских корнях и сохраняли связи с теми ветвями своего рода, которые остались армянами и христианами.
Многие из них возвращаются к своим корням, более или менее официально. Армяне в Диарбекире, где во время Геноцида многие из них были исламизированы, сегодня носят два имени: официальное, исламское, и то, которое связывает их с корнями. Родители тех, кто пустился в путь к своей истории, очень хорошо знали о том, что они армяне, но скрывали это: само слово «армянин» являлось табу. Понятно почему, если и сейчас в пропаганде отрицания Геноцида, в школьных учебниках армян описывают как изменников в Первой мировой в пользу союзников и России.
А для многих из них, выросших в мусульманских семьях, вступивших в браки с правоверными мусульманами, возникают немалые проблемы. «Когда мне было 25, меня называли «филех». Это презрительное курдское обращение, похожее на «гяура», неверного», - рассказывает один из крестившихся. Открытие своих корней, своих родных, живущих в Европе и Америке, своего языка и религии может и создать побочные проблемы, особенно если жена и дети выросли в той культуре, которая превалирует в стране».