Հայաստանի հյուսիսում՝ Ստեփանավան քաղաքի  մոտակայքում գտնվող օդանավակայանը կարող է գործարկվել մինչեւ 2015թ. վերջը։ Այս մասին մայիսի 25-ին հայտարարեց ՀՀ տարածքային կառավարման եւ արտակարգ իրավիճակների առաջին փոխնախարար Վաչե Տերտերյանը՝  խորհրդարանում ներկայացնելով 2014թ. պետբյուջեի կատարման հաշվետվությունը։
Ստեփանավանում վերականգնողական աշխատանքների վրա արդեն աշխատում է հատուկ անձնակազմ։
Տերտերյանը նշեց, որ վերանորոգումը տարվում է ռուս գործընկերների հետ համատեղ՝ հայ-ռուսական հումանիտար կենտրոնի ստեղծման շրջանակներում։ Ակնկալվում է, որ կենտրոնը միջազգային  նշանակություն կստանա արտակարգ իրավիճակների արագ արձագանքման համար։ «Իսկ Կապանի օդանավակայանի գործարկումը կօգնի ընդլայնել ծածկույթը դեպի հանրապետության հարավ։ Այստեղ իհարկե դեռ վաղ է կոնկրետ վերականգման ժամկետներ նշել։ Օդանավակայանները կարող են ընդունել նաեւ քաղաքացիական ավիացիան»,- հավելեց փոխնախարարը։

Аэропорт у города Степанаван на севере Армении могут вновь задействовать уже до конца 2015 года. Об этом заявил 25 мая первый замминистра территориального управления и по чрезвычайным ситуациям Армении Ваче Тертерян, представляя  отчет о выполнении госбюджета за 2014 год в парламенте. Над восстановительными работами в Степанаване уже работает специально отведенный персонал.
Ремонт ведется совместно с российскими партнерами, в рамках создания Армяно-Российского гуманитарного центра. В перспективе центр получит международное значение для быстрого реагирования на чрезвычайные ситуации, отметил Тертерян. «А задействование аэропорта в Капане поможет распространить охват и на юг республики. Здесь, правда, рано назвать конкретные сроки восстановления. Аэропорты смогут принимать и гражданскую авиацию», - добавил замминистра.