Սերբիան մտադիր է նվազեցնել իր կախվածությունը ռուսական գազից՝ աջակցելով Ադրբեջանից գազի մատակարարումների գազատարի նախագծին: Այս մասին հայտարարել է Սերբիայի վարչապետ Ալեքսանդր Վուչիչը, հաղորդում է Associated Press-ը:
Այսպիսով, Վուչիչը պաշտպանել է երկիր գազի մատակարարումների դիվերսիֆիկացմանն ուղղված ԱՄՆ իշխանությունների կոչը:
«Մենք պատրաստ ենք դիվերսիֆիկացնել գազի մատակարարումները Սերբիա, ինչը չափազանց կարեւոր է մեր ամերիկյան գործընկերների համար»,-հայտարարել է նա, հաղորդում է Gazeta-ն:
ԱՄՆ-ը կոչ է արել Բալկանյան երկրներին հրաժարվել «Թուրքական հոսքից»՝ հօգուտ Ադրբեջանից գազի մատակարարման:

Serbian Prime Minister Aleksandar Vučić said his country will accept US calls to reduce dependency on Russian gas by adding an American-backed pipeline that would bring gas to Europe from Azerbaijan, reported Associated Press.
“Regarding energy safety, energy security, we are ready to diversify the sources of gas for Serbia, which is very important for our American friends as well,” Vučić noted, reported Gazeta.
The United States has been encouraging Balkan and other states to move forward with the Trans-Adriatic Pipeline, which will take Azeri gas from the Caspian Sea to Italy, rather than setting its hopes on another project that would pipe Russian gas through Turkey.