2010 թվականի հունվարից մինչեւ 2013-ի հուլիսը Հունգարիայում ԱՄՆ դեսպան եղած Էլենի Կունալակիսը «Տիկին դեսպան» վերնագրով իր հիշողություններն է հրապարակել, որում անդրադարձել է նաեւ Ռամիլ Սաֆարովի գործին, որը, նրա խոսքով, փոխեց այդ երկրի հանդեպ ԱՄՆ-ի վերաբերմունքը:
Ըստ «The Washington Post»-ի, Կունալակիսն անձամբ է հետեւել, թե ինչպես է քանդվում այն, ինչը ժամանակին ամենահեռանկարային նոր ժողովրդավարությունն էր նախկին խորհրդային միության երկրների շրջանում: «Նեոֆաշիստներն ընտրվեցին խորհրդարան: Վարչապետ Վիկտոր Օրբանն ուղղորդում էր Սահմանադրության փոփոխություններն ու հարյուրավոր օրենքների ընդունումը, որոնք քայքայում էին դատական համակարգի, քաղաքացիական ծառայության եւ լրատվամիջոցների անկախությունը: Հակասեմականությունը վերելք էր ապրում, եւ բազմաթիվ երիտասարդ մասնագետներ սկսեցին փախչել Արեւմտյան Եվրոպա»,- գրում է պարբերականը:
Չնայած այս ամենին՝ միջազգային արձագանքը, այդ թվում՝ Եվրամիության եւ ԱՄՆ-ի կողմից, թույլ էր: «Միայն մարդասպանի ազատ արձակումը Վաշինգտոնում տագնապ առաջացրեց: 2012 թվականի օգոստոսի վերջին Օրբանը հանկարծ արտահանձնեց ադրբեջանցի Ռամիլ Սաֆարովին, որը Հունգարիայում ցմահ ազատազրկման էր դատապարտվել ՆԱՏՕ-ի հովանո ներքո կազմակերպված դասընթացների ժամանակ հայ զինվորի սպանության համար: Ոչ ոքի չզարմացրեց, որ Ադրբեջանում Սաֆարովին դիմավորեցին որպես հերոսի եւ անմիջապես ներում շնորհեցին, բարձրացրեցին զինվորական կոչումը եւ նոր բնակարան նվիրեցին»,- ասված է հոդվածում: Հեղինակը նաեւ հավելում է, որ դրանից հետո Հայաստանը խզեց Հունգարիայի հետ դիվանագիտական հարաբերությունները, իսկ Լեռնային Ղարաբաղում լարվածությունը սրվեց:
«Մի՞թե նրանք չեն հասկանում, որ իրենց փոքրիկ հնարքը կարող է պատերազմի հանգեցնել: Ո՞վ պետք է դա հարթի, հունգարնե՞րը: Ո՛չ, հունգարները դա չեն հարթի: Մե՛նք պետք է հարթենք: Մենք պետք է ստիպված լինենք ուղղել դա»,- հեռախոսով դեսպան Կունալակիսին ասել է ԱՄՆ պետքարտուղարի օգնականի տեղակալ Մարի Յովանովիչը: Կունալակիսի խոսքով, այդ փոքրիկ հնարքը վերջ դրեց Հունգարիայի՝ ԱՄՆ-ի հուսալի ռազմավարական գործընկերոջ կարգավիճակին:

Посол Соединенных Штатов в Венгрии с января 2010 года по июль 2013 года, Элени Куналакис, выпустила свои мемуары под названием «Госпожа посол», в котором рассказала о превращении Венгрии в автократию, а также коснулась дела Рамиля Сафарова, которое, по ее словам, изменило отношение США к этой стране.
Как пишет «The Washington Post», Куналакис воочию наблюдала, как взрывается то, что когда-то было самой перспективной новой демократией среди стран бывшего советского блока. «Неофашисты были избраны в парламент. Премьер-министр Виктор Орбан направлял переписывание конституции и принятие сотен законов, подрывающих независимость судебной системы, гражданской службы и СМИ. Антисемитизм был на подъеме, и большинство молодых людей профессионального класса начали в массовом порядке бежать в Западную Европу»,– отмечает издание.
Согласно газете, несмотря на все это, международная реакция, в том числе со стороны Европейского союза и США, была слабой. «Только освобождение убийцы вызвало тревогу в Вашингтоне. В конце августа 2012 года Орбан вдруг репатриировал азербайджанца Рамиля Сафарова, отбывавшего пожизненный срок в Венгрии за убийство топором армянского солдата во время курсов под эгидой НАТО. Никого не удивило, что Сафаров был встречен в Азербайджане как герой и сразу же был помилован, повышен в звании и получил новую квартиру»,– говорится в статье, а также добавляется, что из-за этого Армения разорвала дипломатические связи с Венгрией, а в Нагорном Карабахе обострилась напряженность.
«Разве они не понимают, что их маленький трюк может привести к войне? Кто будет улаживать это – венгры? Нет, венгры не будут улаживать это. Мы будем! Мы будем теми, кому придется исправлять это!» – послу Куналакис сказала по телефону заместитель помощника госсекретаря США Мари Йованович. По словам Куналакис, этот маленький трюк положил конец сохранявшемуся два десятилетия статусу Венгрии в качестве надежного стратегического партнера Соединенных Штатов.