Հայաստանը ողջունում է Իրանի եւ միջազգային միջնորդների նպատակասլաց, կառուցողական ջանքերի արդյունքում իրանական միջուկային ծրագրի շուրջ ձեռք բերված համաձայնությունը։ Այս մասին հայտարարել է Հայաստանի ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը՝ անդրադառնալով Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ Իրանի եւ «վեցնյակի»  ձեռք բերած համաձայնությանը:
«Երկար սպասված այս պայմանավորվածությունը կարեւոր ձեռքբերում է՝ ի նպաստ միջազգային, տարածաշրջանային կայունության եւ համագործակցության ամրապնդման։
Լիահույս ենք, որ դա հավելյալ խթան կհանդիսանա՝ Հայաստանի եւ բարեկամ Իրանի միջեւ առեւտրատնտեսական համագործակցության ընդլայնման, համատեղ ծրագրերի իրականացման համար»,-ասել է Նալբանդյանը:

YEREVAN. – Armenia welcomes the agreement that was reached on Iran’s nuclear program, and as a result of determined, constructive efforts by Iran and the international mediators, Armenian Foreign Minister Edward Nalbandian said in a statement.
“Armenia welcomes the agreement reached over the Iranian nuclear program as a result of constructive and goal-oriented efforts by Iran and the international mediators.
This long expected agreement is an important achievement in favour of strengthening international, regional stability and cooperation.
We hope that it will be an additional impetus to the enhancement of trade and economic cooperation between Armenia and friendly Iran, the realization of joint projects,” the statement reads.