Ուկրաինայի վարչապետ Արսենի Յացենյուկը հայտնել է Ուկրաինայի էներգետիկ ոլորտի ճգնաժամային վիճակի մասին։ Այս մասին նա հայտարարել է Խարկովում՝ նախարարների, արեւելյան ու հարավային շրջանների վարչակազմերի ղեկավարների մասնակցությամբ ընդլայնված խորհրդակցության ժամանակ, հայտնում է ՈՒՆԻԱՆ-ը։
«Էներգետիկ ոլորտում ճգնաժամային վիճակ է։ Նախարարությունը ու համապատասխան պետական ընկերությունները պատրաստ չեն՝ երկիրն  ապահովել  ջեռուցումով եւ էլեկտրաէներգիայով»,- ասել է նա։
Յացենյուկը  նաեւ շեշտել է, որ բնակկոմունալ տնտեսությունների համակարգը բավարար մակարդակով պատրաստ չէ ձմռանը։ «ԲԿՏ 50 տոկոսը պատրաստ չէ ձմռանը»,- շեշտել է վարչապետը։

Премьер-министр Украины Арсений Яценюк заявляет о кризисном состоянии в энергетическом секторе Украины. Об этом он заявил в Харькове во время расширенного совещания с участием министров, глав восточных и южных областных администраций, передает УНИАН
«В энергетическом секторе кризисное состояние. Министерство и соответствующие государственные компании не готовы, чтобы обеспечить теплом и электроэнергией страну», - сказал он.
Яценюк также отметил недостаточный уровень подготовки системы жилищно-коммунального хозяйства к зимнему периоду. «50% ЖКХ не готовы к зиме», - подчеркнул премьер.