Սահմանադրական փոփոխությունների դեմ պայքարող «Չե՛ք անցկացնի» նախաձեռնությունն անցել է ուժերի մոբիլիզացման փուլի եւ փորձում է իր շուրջը համախմբել խնդրով մտահոգ բոլոր այլ ուժերին: Նախաձեռնության անդամներից Արշակ Մուսախանյանը NEWS.am-ի հետ զրույցում նշեց, որ իրենք արդեն հանդիպումներ են ունեցել Հայ ազգային կոնգրեսի, հասարակական մի քանի կազմակերպությունների, «Ոտքի՛, Հայաստան» եւ «Ո՛չ թալանին» նախաձեռնությունների հետ:
«Պայքարը մտել է շատ հետաքրքիր ու լուրջ փուլ: Քայլ առ քայլ գնում ենք առաջ: Հիմա ուժերը մոբիլիզացնելու շրջան է: Հետո կիրականացնենք իրազեկման ակցիաներ, պիկետներ, սեպտեմբերից մեր պայքարն ավելի կակտիվանա»,- ասաց Արշակ Մուսախանյանը:
Արդեն 8 ամիս գոյություն ունեցող նախաձեռնությունն առաջնորդվում է մեկ սկզբունքով. ոչ լեգետիմ իշխանությունն իրավունք չունի սահմանադրական փոփոխություններ նախաձեռնել ու դրանք անցկացնել չգործող ընտրական համակարգով:
«Եթե նախագահ Սերժ Սարգսյանը թոշակի գնալուց մի քանի տարի առաջ այնպիսի փոփոխություններ է նախաձեռնում, որոնցով փոխվում է պետական  կառավարման համակարգը, նշանակում է, որ նա ցանկանում է մնալ իշխանության մեջ»,- ասաց նախաձեռնության անդամը:
Արշակ Մուսախանյանը կարծում է, որ նման փոփոխությունների դեմ պայքարը մեծ թվով մարդկանց կընդգրկի, քանի որ բարեփոխումների նախագիծը շատերին է հիասթափեցրել. «Հենց հրապարակվեց նախագիծը, մենք հասարակական  քննարկումներում զգացինք, որ մեծ ռեսուրս կա, հնարավորություն կա, որ մեծ մոբիլիզացիա կարող ենք ապահովել: Սա մեզ ավելի շատ թեւեր տվեց»:
Նախաձեռնության հետազոտությունների համաձայն, եթե Հանրապետական կուսակցությանը հաջողվի այնպես անել, որ 600 հազար քաղաքացի կողմ քվեարկի Սահմանադրական բարեփոխումներին, ապա հնարավոր կլինի անցկացնել դրանք: Այդ պարագայում նրանք պայքարի երկու տարբերակ են քննարկում. կա՛մ չմասնակցել եւ բոյկոտել հանրաքվեն, կա՛մ մասնակցել եւ, դրա կեղծման դեպքում, հետընտրական գործընթաց սկսել՝ անգամ հասնելով իշխանափոխության:

YEREVAN. - “You Won’t Pass” initiative struggling against constitutional reforms in Armenia has passed to the stage of mobilization of forces, trying to unite all the other parties concerned.
The initiative member Arshak Musakhanyan told Armenian News – NEWS.am they have already had meetings with Armenian National Congress, several NGOs, as well as “Stand up, Armenia” and “No to Plunder” initiatives.
“The struggle has entered a very interesting and serious stage. We are moving forward step by step. Now is the stage of mobilizing the forces. Then we will hold awareness actions, pickets, and our struggle will become more active in September,” Arshak Musakhanyan said.
The initiative which has been existing for 8 months follows one principle: non legitimate authorities have no right to initiate constitutional reforms and pass them by a non-operating elective system.
According to Musakhanyan, the struggle against such changes will involve a large number of people, since the draft of the reforms has disappointed many of them.
According to the research carried out by the initiative, if the ruling Republican Party of Armenia (RPA) manages to make 600 thousand citizens vote in favor of the reforms, it will be possible to pass them. Considering this, the initiative is discussing two ways of struggle: either to not participate in the referendum and boycott it or participate and start a post-electoral process in case of rigged results.