Օգոստոսի 27-ին Ֆինլանդիայի խորհրդարանի (Էդուսկունտա) նորանշանակ խոսնակ Մարիա Լոհելան ընդունել է Շվեդիայում եւ Ֆինլանդիայում ՀՀ դեսպան Արտակ Ապիտոնյանին։
Դեսպանը շնորհավորել է Լոհելային խոսնակի պատասխանատու պաշտոնին ընտրվելու կապակցությամբ եւ մաղթել հաջողություններ այդ առաքելության մեջ:
Հանդիպմանը քննարկվել են հայ-ֆիննական հարաբերությունների օրակարգային հարցեր, կարեւորվել է երկու երկրների միջեւ քաղաքական երկխոսության ընդլայնումը: Երկուստեք վստահություն է հայտնվել, որ հայ-ֆիննական հարաբերությունները առաջիկա տարիներին կշարունակեն իրենց վերընթաց զարգացումը, ինչի համար առկա են բոլոր նախադրյալները:
Մտքեր են փոխանակվել երկկողմ ձեւաչափով, ինչպես նաեւ տարբեր միջազգային հարթակներում Հայաստանի եւ Ֆինլանդիայի միջեւ միջխորհրդարանական կապերի ամրապնդման եւ խորացման վերաբերյալ։
Խոսնակի խնդրանքով դեսպանը ներկայացրել է Հայաստան-Եվրամիություն հարաբերությունները, իրավիճակը տարածաշրջանում, ԼՂ հակամարտության կարգավորման գործընթացի վերջին զարգացումները։
Օգոստոսի 28-ին դեսպան Ապիտոնյանը հանդիպել է նաեւ Ֆինլանդիայի ԱԳՆ պետքարտուղար Սամուլի Վիրտանենի հետ։ Քննարկվել են երկկողմ հարաբերություններին վերաբերող հարցերի լայն շրջանակ։

Новоназначенный спикер парламента Финляндии Мария Лохела 27 августа приняла посла Армении в Швеции и Финляндии Артака Апитоняна. Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе Министерства иностранных дел Армении, посол поздравил Лохелу с избранием на должность спикера и пожелал успехов в работе.
На встрече обсуждались вопросы повестки армяно-финских отношений, была отмечена важность расширения политического диалога двух стран. Обе стороны выразили уверенность в том, что в предстоящие годы армяно-финские отношения будут и дальше развиваться, для чего есть все предпосылки.
Собеседники обменялись мнениями об укреплении и углублении межпарламентских связей Армении и Финляндии как в двухстороннем формате, так и на различных международных площадках. По просьбе спикера посол представил отношения Армении с Евросоюзом, ситуацию в регионе, последние события в процессе нагорно-карабахского урегулирования.
Посол Апитонян 28 августа встретился с госсекретарем Министерства иностранных дел Финляндии Самули Виртаненом. Стороны обсудили широкий спектр вопросов, касающихся двухсторонних отношений.