Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն հայրենակիցներին կոչ է արել բելառուսական արտադրանք գնել եւ հանգստանալ հայրենիքում, որպեսզի խուսափեն տարադրամը երկրից դուրս բերելու անհրաժեշտությունից։ Այս մասին նա հայտարարել է Բրեստի շրջանի «Բելովեժսկի» ագրոկոմբինատի աշխատակիցների հետ հանդիպման ժամանակ։
«Ինչների՞ս է պետք դոլարը։ Որպեսզի ներմուծված ապրանք գնենք եւ գնաք Եգիպտոսում հանգստանալու՞։  Մեզ մոտ բավական լճեր կան հանգստանալու համար։ Մի փոքր ծանծաղել են, բայց ջուր դեռ մնացել է։ Այս բարդ ժամանակներում կարող ենք մի կերպ տանը հանգստանալ»,- մեջբերում է Բելառուսի նախագահի խոսքը ԲելՏա գործակալությունը։
Լուկաշենկոյի կարծիքով՝ երկրում բավականաչափ տեղական արտադրանք կա։ «Եկեք մեր բելառուսականը հագնենք։ Թող մի քիչ էլ տարբերվի այդ նորաձեւությունից ու ճղճղված չլինի։ Տեսե՞լ եք, ինչ տաբատներ են հիմա հագնում. պետք է անպայման ճղճղված լինեն։ Եկեք հագնենք նորմալ բելառուսական ներքնազգեստ եւ հագուստ։ Օգտագործենք բելառուսական սրբիչներ եւ ուտենք բելառուսական մթերքներ։ Ոչ մի «Գուչչի» մեզ պետք չէ»,- հայտարարել է նա։

Президент Беларуси Александр Лукашенко призвал соотечественников покупать белорусскую продукцию и проводить отдых в Беларуси, чтобы не вывозить иностранную валюту. Об этом он заявил на встрече с трудовым коллективом агрокомбината «Беловежский» (Брестская область, Каменецкий район).
«Зачем доллар? Купить импортное и поехать в Египет отдохнуть? Переживем. Возьмите Беловежскую пущу — духоты никакой, прекрасный воздух. Браславские озера. Озер хватает, обмелели немного, но воды хватает. Отдохнем как-нибудь в это трудное время дома», — цитирует президента государственное агентство БелТА.
По мнению Лукашенко, в стране производится прекрасная продукция. «Давайте наше, белорусское, поносим! Пускай лучше оно будет немножко не тех мод, без дырок на коленях. Как сейчас штаны носят? Надо протереть дырку. В том, в чем раньше мы стеснялись на улицу выходить, сейчас ходят. Давайте уже не будем протирать эти дырки, будем ходить в белорусском, нормальном белье, одежде, полотенца будем использовать белорусские и пищу белорусскую, — заявил глава государства. — Нет, надо "Гуччи"! У нас ведь чистая продукция, мы ГОСТы сохранили. Ведь питание и одежда — это здоровье человека».