Վիրջինիա նահանգի տասնյոթամյա դպրոցականը դատապարտվել է 11 տարվա ազատազրկման ՝ հանցավոր դավադրության եւ ինտերնետում ահաբեկչության քարոզչությանը աջակցելու համար, հայտնում է The Daily Mail-ը:
Ալի Շուքրի Ամինին առաջադրել են մեղադրանք ՝ իր բլոգում եւ Twitter -ում Bitcoin կրիպտոարժույթի վերծանման եւ գործածման մեթոդների մասին հրապարակումներով ահաբեկչական խմբավորումներին աջակցություն ցուցաբերելու համար, հայտնում է Gazeta -ն:
Ամինը սոցցանցերը նաեւ օգտագործել է ահաբեկիչներին բարոյական աջակցություն ցուցաբերելու նպատակով: Մեղադրող կողմի կարծիքով՝ նրա դատավճիռը պետք է կանխի այն քարոզչության տարածումը, որը շատ վտանգավոր է առավել խոցելի խմբերի համար: Այս պահին դեռահասը ամենաերիտասարդն է այն բոլոր դատապարտյալներից, ում ահաբեկչության մեջ մեղադրանք է առաջադրվել:

Семнадцатилетний школьник из штата Вирджиния приговорен к 11 годам лишения свободы за преступный сговор и пособничество пропаганде терроризма в интернете, сообщает The Daily Mail.
Али Шукри Амину были выдвинуты обвинения в оказании поддержки террористическим группировкам с помощью публикаций в своем блоге и Twitter о методиках шифрования и использования криптовалюты Bitcoin, передает Gazeta
Амин также использовал социальные сети для оказания материальной поддержки террористам. По мнению обвинения, вынесенный ему приговор должен предотвратить распространение пропаганды, которая может затронуть умы наиболее уязвимых людей. В настоящее время подросток является самым молодым из всех, кому были предъявлены обвинения в терроризме.