Հայաստանի կառավարությունը հող է հատկացրել Երեւանը շրջանցող մայրուղու շինարարության 2-րդ փուլի համար: Շինարարությունն իրականացվում է Զարգացման ասիական բանկի վարկային ծրագրի շրջանակներում:
Շրջանցիկ ճանապարհը պետք է միավորի հարավից եւ հյուսիս-արեւմուտքից (Արտաշատի եւ Աշտարակի խճուղիներ) մուտքերը: 1-ին տրանշով աշխատանքներն արդեն տարվում են (Արշակունյաց պողոտա-Արտաշատի խճուղի):
Հողերի ներկայիս օտարումն ու սեփականատերերի փոխհատուցումը կապված են ապագա մայրուղու 2-րդ հատվածի՝ Շիրակի փողոցից մինչեւ Արգավանդի հատվածի հետ:
Հողատարածքների եւ բնակելի տների համար փոխհատուցումները տրվելու են կադաստրային արժեքով, իսկ բիզնես օբյեկտների համար՝ տարեկան եկամտի հիման վրա՝ հաստատված հարկային հռչակագրի հիման վրա:

Правительство Армении выделило землю под строительство 2-го этапа обходной трассы вокруг Еревана. Строительство ведётся в рамках кредитной программы Азиатского банка развития.
Обходная трасса должна соединить подходы к Еревану с юга и северо-запада (Арташатское и Аштаракское шоссе). Работы по 1-му траншу уже ведутся (проспект Аршакуняц – Арташатское шоссе).
Нынешнее отчуждение земель и компенсации владельцам земли связаны с 2-м участком будущей трассы – от ул. Ширака до транспортного узла у посёлка Аргаванд на юго-западе Еревана.
Компенсация за земельные учатки и жилые дома будет основываться на кадастровой стоимости, а за бизнес-объекты – на годовой прибыли на основе заверенной налоговой отчётности.