Կույրերը նույնպես կարող են ռասիստ լինել: Գիտնականները պարզել են, որ պարտադիր չէ գույն տեսնել՝ ռասայական պատկանելության հիման վրա մարդկանց մասին դատելու համար: CNN-ի փոխանցմամբ, հետազոտությունը հիմնված է 25 մարդկանց հետ հարցազրույցի վրա, որոնք կույր են ծնվել կամ կորցրել են տեսողությունը: Հարցվածների մեծ մասը բնակվում է ԱՄՆ-ի հյուսիս-արեւելքում:
Ըստ Newsru-ի, նրանց հարցրել են, թե ինչ են մտածում ռասա հասկացության մասին եւ ինչպես է ռասայական պատկանելությունն ազդում մարդկանց հետ նրանց հարաբերությունների վրա: Պարզվել է, որ կույրերը մյուսների նման կարող են կիսել ռասայական կարծրատիպերը:
Դելավերի համալսարանից սոցիոլոգ եւ քրեագետ Էյջա Ֆրիդմանի խոսքով, հարցված 9 կույր մարդկանցից 5-ը նշել է, որ ընդհանրապես չի մտածում մարդու արտաքինի մասին: Որոշ հարցվածներ նաեւ հավելել են, որ մարդու ռասայական պատկանելությունը հասկանալու անհնարինությունն իրենց օգնում է հապճեպ եզրակացություններ չանել:
Ամեն դեպքում, հարցման մասնակիցները նշել են, որ կարող են զրուցակցի ռասան կռահել այլ կերպ, օրինակ՝ ձայնից կամ անունից: Փորձագետների կարծիքով, հետազոտությունը ցույց է տալիս, որ ռասիզմը դուրս է եկել մարդու արտաքին ընկալումից եւ խորն արմատներ ունի հասարակության մեջ:

Слепые тоже могут быть расистами - необязательно видеть цвет, чтобы судить о людях на основании их расовой принадлежности, выяснили ученые. Как пишет CNN, исследование основано на 25 интервью с людьми, которые родились слепыми или потеряли зрение в детстве или уже будучи взрослыми. Большинство опрошенных проживают на северо-востоке США.
Их спрашивали, что они думают о понятии расы и как расовая принадлежность сказывается на их отношении к людям. Как выяснилось, слепые наравне со зрячими могут разделять расовые стереотипы, однако в любом случае у них уходит больше времени на то, чтобы отнести людей в разные группы по признаку расы, рассказала социолог и криминолог Эйжа Фридман из Университета Делавэра, которая проводила исследование, передает Newsru.
По словам Фридман, пять из девяти респондентов, слепых с рождения или утративших зрение в раннем детстве, рассказали, что вообще не думают о внешности человека. Некоторые респонденты также сообщили, что невозможность узнать расовую принадлежность человека позволяет им не делать поспешных выводов.
Тем не менее, участники опроса сообщили, что они могут узнать расу собеседника по другим признакам, например, по голосу и имени. При этом такие умозаключения иногда позволяют им предсказать образ жизни, поведение и социально-экономическое положение человека. По мнению экспертов, исследование показывает, что расизм выходит далеко за рамки внешнего восприятия человека и имеет глубокие корни в обществе.