Մինսկի խումբը կոնկրետ գնահատականներ չի տալիս հայ-ադրբեջանական լարվածության պատճառների վերաբերյալ։ Այս մասին այսօր՝ սեպտեմբերի 29-ին, լրագրողներին ասաց ՀՀ պաշտպանության նախարարությանն առընթեր Հանրային խորհրդի նախագահ Գեղամ Հարությունյանը՝ հավելելով, որ Մինսկի խումբը պետք է հստակ նշի նախահարձակ կողմին։
«Մինսկի խմբից հիմնավորված բողոքներ կան, քանի որ իրավիճակի մասին նրանց կողմից կոնկրետ գնահատականներ չեն հնչում, Մինսկի խումբը պետք է հստակ նշի, թե ով է նախահարձակ կողմը։ Միայն զսպվածության կոչերով է հանդես գալիս, մի կողմից էլ հասկանալի է, քանի որ Մինսկի խումբը միջնորդական առաքելություն ունի և պետք է չեզոք դերակատարություն ունենա»,-ասաց Գեղամ Հարությունյանը՝ հավելելով, որ հասունացել է Ադրբեջանի նկատմամբ պատժիչ գործողությունների կիրառման պահը։
Ավելի վաղ NEWS.am-ը հայտնել էր, որ սեպտեմբերի 25-ին ժամը 17:30-ի սահմանում, ադրբեջանական զինուժի կողմից TR-107 կայանքներից հրթիռահրետանային արկակոծման էր ենթարկվել ՊԲ-ի հյուսիս-արեւելյան ուղղությամբ տեղակայված զորամասերից մեկի պահպանության տեղամասը, ինչի հետեւանքով զոհվել էին ՊԲ զինծառայողներ Նորայր Միքայելի Խաչատրյանը (ծնված 1995թ.), Ռոբերտ Սուրենի Մկրտչյանը (ծնված 1995թ.), Հարութ Մաքսիմի Հակոբյանը (ծնված 1997թ.)  եւ Կարեն Գեւորգի Շահինյանը  (ծնված 1997թ.): Կա 16 վիրավոր:
Արցախի նախագահ Բակո Սահակյանի հրամանագրերով զոհված զինծառայողները հետմահու պարգեւատրվել են «Մարտական ծառայություն» մեդալով:

YEREVAN. – The Minsk Group of the OSCE does not provide specific assessments on the causes of the Armenian-Azerbaijani tension.
Chairman of the Public Council affiliated to the Ministry of Defense of Armenia, Gegham Harutyunyan, said the aforementioned at a press conference on Tuesday. He added that the Minsk Group needs to clearly identify the attacking side.
“[The Minsk] is only making calls for restraint,” noted Harutyunyan. “[But] on the one hand, it’s understandable, since the Minsk Group has a mediation mission and it should have a neutral role.”
Gegham Harutyunyan added, however, that the time has come for resorting to punitive actions against Azerbaijan.
On September 25, the Azerbaijani armed forces shelled one of the northeastern protection areas of the NKR Defense Army unit. The fire was opened from Turkish-made reactive rocket propelled howitzers (TR-107). Consequently, NKR Defense Army soldiers Norayr Khachatryan (born in 1995), Robert Mkrtchyan (born in 1995), Harut Hakobyan (born in 1997), and Karen Shahinyan (born in 1997) died from shrapnel wounds. In addition, there are sixteen wounded military servicemen.
And NKR President Bako Sahakyan signed decrees, whereby the aforesaid fallen soldiers were posthumously awarded with the Medal for Military Service.