ԼՂ հիմնահարցի պարագայում համաձայնեցված ձեւաչափը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահությունն է, հետեւաբար, բոլոր միջազգային ջանքերը պետք է իրականացվեն նշված ձեւաչափի շրջանակներում եւ դրա մոտեցմանը համահունչ: Այս մասին հոկտեմբերի 1-ին Նյու Յորքում` ՄԱԿ-ի կենտրոնակայանում, ԵԱՀԿ տրոյկայի՝ Շվեյցարիայի, Սերբիայի եւ Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարարների հովանու ներքո կազմակերպած ԵԱՀԿ խաղաղապահ առաքելություններին նվիրված նախարարական հանդիպման ժամանակ, իր ելույթում հայտարարել է ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը:
«Խաղաղապահ առաքելությունների նկատմամբ Հայաստանի մոտեցումը կարելի է գնահատել ներկա եւ նախկին առաքելություններում մեր ներգրավվածության աշխարհագրությամբ՝ Աֆղանստան, Իրաք, Կոսովո, Լիբանան, Մալի: Ես կցանկանայի նաեւ նշել, որ 4 օրից Երեւանը կհյուրընկալի խաղաղապահ առաքելությունների վերաբերյալ միջազգային համաժողով, որին կմասնակցի նաեւ ՄԱԿ-ի խաղաղապահ առաքելությունների գծով Գլխավոր քարտուղարի օգնական Էդմոն Մյուլեն:
Խոսելով այստեղ` ՄԱԿ-ի կենտրոնակայանում, ցանկանում եմ մեկ անգամ եւս ընդգծել ՄԱԿ-ի կենտրոնական դերը միջազգային խաղաղության եւ անվտանգության ապահովման գործում, միեւնույն ժամանակ` վկայակոչել մեր ընդհանուր համոզմունքը, որ ԵԱՀԿ-ն իր տարածաշրջանում հակամարտությունների խաղաղ կարգավորման առաջնային դերակատարություն ունեցող կազմակերպություն է: Ահա այս լույսի ներքո է, որ մենք դիտարկում ենք ներկա քննարկումները՝ նվիրված ԵԱՀԿ խաղաղությանն ուղղված գործողություններին, որոնց հայեցակարգը դեռ պետք է հստակեցվի մեր Կազմակերպության շրջանակներում:
Մենք համոզված ենք, որ այն պետք է առաջնորդվի եւ հիմնված լինի խաղաղության եւ անվտանգության ապահովման վերաբերյալ ԵԱՀԿ կողմից ստանձնած պարտավորությունների վրա: Այս առումով ցանկանում եմ վկայակոչել Աստանայի գագաթաժողովում ընդունված կոչը` առավել ջանքեր ներդնելու ԵԱՀԿ տարածաշրջանում առկա հակամարտությունները համաձայնեցված ձեւաչափերի շրջանակներում խաղաղ եւ բանակցային ճանապարհով լուծելու վերաբերյալ:
Ղարաբաղյան հիմնահարցի պարագայում համաձայնեցված ձեւաչափը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահությունն է: Հետեւաբար, բոլոր միջազգային, ներառյալ` ԵԱՀԿ ջանքերը` ուղղված հակամարտության կարգավորմանը, պետք է իրականացվեն նշված ձեւաչափի շրջանակներում եւ դրա մոտեցմանը համահունչ:
Մինսկի խմբի համանախագահներին աջակցում է ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի ղեկավարած թիմը, որը միակ մշտական ներկայությունն է հակամարտության գոտում եւ դիտարկում է հրադադարի ռեժիմի պահպանումը: Կասկածից վեր է, որ այս ներկայությունն ամրացնելը նշանակում է զորացնել Կազմակերպության կարողությունները` նպաստելու խաղաղությանը եւ ամրապնդելու հրադադարը շփման գծում եւ սահմաններին: Կազմակերպության առավել ներգրավվածությունը կարող է նպաստել երկար ժամանակ քննարկման սեղանին գտնվող միջազգային հանրության կողմից առաջարկված եւ նրա լիարժեք աջակցությունը վայելող հրադադարի ռեժիմի խախտումների եւ միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմի ստեղծմանը, որը կհանդիսանա վստահության եւ անվտանգության ձեւավորման կարեւոր միջոց: ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներն այս սեպտեմբերի 28-ի իրենց հայտարարության մեջ եւս մեկ անգամ վերահաստատեցին այս կապակցությամբ իրենց առաջարկը:
Քաղաքական լուծումները պետք է որոշեն եւ ուղղորդեն խաղաղապահ գործողությունների ձեւաչափը եւ հնարավոր տեղակայումը: Բազմաթիվ առիթներով Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից, այդ թվում` համանախագահ երկրների նախագահների մակարդակով, հայտարարվել է, որ անվտանգության միջազգային երաշխիքները՝ ներառյալ խաղաղապահ գործողությունները, ղարաբաղյան հիմնահարցի կարգավորման հիմնարար տարրերից են: Դրա նպատակը՝ հակամարտության քաղաքական կարգավորման պարագայում զինված ուժերի բաժանումն է եւ խաղաղության պահպանումը: Ոչ մի այլ մանդատ կամ բաղադրիչ, ներառյալ` ոստիկանական գործունեություն, այս դեպքում նախատեսված չէ:
ԵԱՀԿ ընդհանուր տարածաշրջանի մարտահրավերները եւ հիմնախնդիրները, որոնք մենք փորձում ենք լուծել, կարող են էականորեն տարբեր լինել եւ դրանց համար չկան հակամարտությունների կարգավորման համընդհանուր դեղատոմսեր: Երկու օր առաջ այստեղ ՄԱԿ-ում տեղի ունեցած Առաջնորդների Խաղաղապահության հարցերով գագաթաժողովը ողջունեց ՄԱԿ-ի Խաղաղապահ գործողությունների Բարձր մակարդակի խորհրդի զեկույցը, որը զգուշացնում է՝ «շատ հաճախ մանդատները եւ առաքելությունները ստեղծվում են ձեւանմուշների հիման վրա`  ի հակառակ անհատականացվելու՝ որպես աջակցություն իրավիճակին հատուկ քաղաքական ռազմավարություններին: Յուրաքանրչյուր իրավիճակի վերաբերյալ մենք պետք է մշակենք անհատական մոտեցումներ՝ խուսափելու համաձայնեցված ձեւաչափերի շրջանակներում ընթացիկ գործընթացներին վնասելուց կամ միջամտելուց»:

Minister of Foreign Affairs of Armenia Edward Nalbandian on Thursday participated in a meeting in the UN Headquarters in New York, devoted to the OSCE peacekeeping missions, and organized under the auspices of Foreign Ministers of the OSCE Troika – Switzerland, Serbia, and Germany.
Nalbandian also delivered an address at the ministerial event on the “OSCE Peace Operations.”
“The attitude of Armenia towards peace-keeping missions can be tested by the geography of our engagement in such past and present missions in Afghanistan, Iraq, Kosovo, Lebanon, Mali. I would like to note that in four days Yerevan will host the international conference on peacekeeping operations, assisted by Edmond Mulet, UN Assistant Secretary-General for Peacekeeping Operations.
“Speaking here at the UN Headquarters, I would like to once again acknowledge the central role of the United Nations for the maintenance of international peace and security and meanwhile to recall our shared conviction that the OSCE is a primary organization for the peaceful settlement of disputes within its region. It is in this vein that we view the current discussions on the OSCE peace operations - a concept which has yet to be defined within the framework of our Organization.
“It is our conviction that it should be guided by and based on the commitments adhered to by the OSCE on the maintenance of peace and security. In this regard, I would like to recall the pledge made at the Astana Summit to increase efforts to resolve existing conflicts in the OSCE area in a peaceful and negotiated manner, within agreed formats.
“In the case of the Nagorno-Karabakh conflict the agreed format is the Co-chairmanship of the OSCE Minsk Group. Thus, all international, including the OSCE efforts for further addressing the conflict related matters in this case should be implemented through this framework.
“The Co-chairmen of the Minsk Group are assisted on the ground by the team, led by the Personal Representative of the Chairman-in-Office, which is the only permanent presence in the conflict zone, monitoring the observance of the cease-fire. There is no doubt that strengthening this presence means enhancing capabilities of the Organization in fostering peace and consolidating the cease-fire on the line of contact and borders. This is a tangible case where further involvement of the Organization can make a real difference on the ground, including through the establishment of an investigative mechanism on the cease-fire violations - a Confidence and security building measure which has long been on the table - proposed and thoroughly supported by the international community.  In their statement of September 28th the co-chairs once again reiterated this proposal.
“The political solutions should decide and guide the design and possible deployment of the peacekeeping operations. It has been stated by the Minsk Group Co-chairs on numerous occasions, including on the level of the presidents of the Co-chair countries, that international security guarantees would include a peacekeeping operation as one of the elements of the Basic Principles of the Nagorno-Karabakh conflict settlement. It is aimed at separation of armed forces and keeping peace once the political resolution to the conflict is reached. No other mandate or component, including the one related to the police activities is attached to the peacekeeping operation in this particular case.
“The situations and challenges of our shared OSCE area, which we are trying to address can be substantially different and there are no universal remedies to fit all of them. The Leaders’ Summit on Peacekeeping held two days ago, here at the UN welcomed the report of the High Level Panel on UN Peace Operations, which warns us ‘too often mandates and missions are produced on the basis of templates instead of [being] tailored to support situation-specific political strategies.’ Tailored made approaches, carefully crafted to avoid harming or intervening the ongoing processes within internationally mandated agreed formats should form the basis of our endeavors,” Nalbandian stated in his speech at the discussion.