Սիրիայում առկա հակամարտությունը չի ազդի նավթի համաշխարհային գների վրա, որովհետեւ այդ երկիրը, ի տարբերություն Իրանի, Իրաքի եւ Սաուդյան Արաբիայի, նավթային շուկայի լուրջ խաղորդ չէ, հայտարարել է ՌԴ Էներգետիկայի նախարար Ալեքսանդր Նովակը:
«Ես կարծում եմ, որ ոչ մի ազդեցություն չկա, որովհետեւ Սիրիան ընդհանուր առմամբ համաշխարհային շուկայում խոշոր խաղացող չէ: Ինչպես տեսնում եք, շուկան չի արձագանքում Սիրիայում տեղի ունեցող դեպքերին», – ասել է Նովակը՝ պատասխանելով RT հեռուստաալիքի հարցին այն մասին, թե արդյոք Սիրիայում առկա իրավիճակն ազդում է նավթի գների վրա, փոխանցում է  «ՌԻԱ Նովոստին»:
«Ավելի կարեւոր է այն, թե պատժամիջոցների վերացումից հետո Իրանը արդյունահանման ինչ ծավալների քաղաքականություն կորդեգրի, թե Իրաքը ներկայում ինչ դիրքորոշում ունի ծավալների աճի վերաբերյալ, եւ թե ինչ ծրագրեր ունի Սաուդյան Արաբիան:  Նրանք խոշոր խաղացողներ են, որոնք նավթի համաշխարհային շուկայում մեծ մասնաբաժին ունեն», — պարզաբանել է նախարարը:
Ռուսաստանը, ի պատասխան Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադի խնդրանքի, սկսել է ավիահարվածների հասցնել Սիրիայում ԻՊ-ի դիրքերին: Իսկ ԱՄՆ գլխավորած կոալիցիան  2014թ. սեպտեմբերից ի վեր հարվածներ է հասցնում Սիրիայում ԻՊ-ի դիրքերին՝ շրջանցելով ՄԱԿ-ի ԱԽ-ը եւ իր գործողությունները չկոորդինացնելով Սիրիայի իշխանությունների հետ:

Конфликт в Сирии не повлияет на мировые цены на нефть, поскольку страна не является серьезным игроком на нефтяном рынке в отличие от Ирана, Ирака и Саудовской Аравии, заявил глава Минэнерго РФ Александр Новак.
«Я думаю, что влияния никакого нет, потому что Сирия не крупный игрок, в целом, на мировом рынке. Как вы видите, рынок не реагирует на ту ситуацию, которая происходит в Сирии», — сказал Новак, отвечая на вопрос телеканала RT о влиянии на рынок нефти ситуации в Сирии, передает РИА Новости.
«Более важно здесь, какие объемы добычи будут у Ирана после снятия санкций, как Ирак себя сегодня позиционирует с точки зрения наращивания объемов, какие планы у Саудовской Аравии. Это крупные игроки, которые имеют большую долю на мировом рынке нефти», — пояснил министр.
Россия начала авиаудары по позициям ИГ в Сирии в ответ на просьбу президента этой страны Башара Асада. При этом коалиция во главе с США с сентября 2014 года наносит удары по позициям ИГ в Сирии в обход СБ ООН и не координирует свои действия с сирийскими властями.