Զիմբաբվեի այգիներում որսագողերը ցիանիդով 14 փիղ են թունավորել, հաղորդում է Lenta-ն՝ վկայակոչելով Reuters-ին։ Սպանված կենդանիներից վեցի ժանիքները սղոցել են։
Սեպտեմբերի 26-ին Հվանգի ազգային պարկում վեց փղի դիակ է հայտնաբերվել, իսկ հոկտեմբերի երկուսին՝ եւս 5 սպանված փիղ են գտել։ Բացի այդ, 3 փղի էլ թունավորել են Մատուսադոնի ազգային պարկում։ Ազգային պարկերի  մամուլի քարտուղար Քերոլայն Վաշայա Մոյոն նշել է, որ բոլոր դեպքերում թույն է օգտագործվել։
Մասնագետներն ուսումնասիրել են մեռած կենդանիների երիկամներն ու լյարդը։ Նրանք այն եզրակացության են հանգել, որ որսագողերը ցիանիդ են լցրել այն նարինջների մեջ, որոնցով կերակրել են փղերին։ «Այս գործով առայժմ ձերբակալվածներ չկան։ Հետաքննությունը շարունակվում է», - հավելել է Վաշայա-Մոյոն։

В парках Зимбабве браконьеры отравили цианидом 14 слонов, сообщает Lenta со ссылкой на Reuters. У шести убитых животных были отпилены бивни.
26 сентября в национальном парке Хванге были обнаружены трупы шести слонов, а 2 октября нашли еще пять убитых слонов. Кроме того, три слона были отравлены в национальном парке Матусадона. Пресс-секретарь парков Кэролайн Вашайя-Мойо отметила, что во всех случаях был использован яд.
Специалисты изучили почки и печени погибших животных. Они пришли к выводу, что браконьеры добавили цианид в апельсины, которыми накормили слонов. «По данному делу пока задержанных нет. Расследование продолжается», — добавила Вашайя-Мойо.