Չորրորդ եռամսյակում արտաքին առեւտրի ակտիվացումը կաշխուժացնի տնտեսությունը։ Այդ մասին հոկտեմբերի 7- ին լրագրողներին հայտնել է վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը։
«Աշխարհում ընթացող տնտեսական պատերազմը բացասական ազդեցություն է գործում նաեւ Հայաստանի վրա։ Բայց մեր թիմը, նախագահի գլխավորությամբ, կանի ամեն հնարավորը, եւ կարծում եմ՝ մենք հաջողության կհասնենք։ Պետք չէ արագ արդյունք սպասել, կան նաեւ արտաքին գործոններ, որոնք մեզնից կախված չեն։ Բայց մենք կփորձենք հաղթահարել», - հայտարարել է Աբրահամյանը։
Նա հիշեցրել է, որ Ռուսաստանից եկող տրանսֆերտներն իրենց դոլարային արտահայտությամբ կրճատվել են մոտավորապես 25%-ով, բայց մյուս կողմից նկատվել է աճ գյուղատնտեսության ոլորտում՝ հունվար-օգոստոս ամիսների համար կազմելով 13,5%:
«Տարվա կտրվածքով պետք է ակնկալել մոտ 3-4% տնտեսական աճ։ Մեր որոշ մասնագետներ, այդ թվում նաեւ՝ Էկոնոմիկայի նախարարությունից, ավելի լավատես են, բայց մենք կփորձենք փաստերով խոսել», - հավելել է Աբրահամյանը։

YEREVAN. – Intensification of foreign trade in the fourth quarter will revive Armenia’s economy, Prime Minister Hovik Abrahamyan told reporters on Wednesday.
“Global economic war has a negative impact on Armenia. Our team headed by the president will do everything we can, and I think we will achieve success. You do not have to expect immediate results. There are foreign factors not depending on us, but we will try to overcome the obstacles,” Abrahamyan assured.
PM said economic growth is expected to reach 3-4% by the year end, although “some our experts, including economy ministry, are more optimistic”.