Նոր Հարկային օրենսգիրքը չպետք է խանգարի գործարարությանը։ Այդ մասին Հայաստանի Կառավարության հոկտեմբերի 8-ի նիստի ժամանակ հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը՝ հավելելով, որ օրենսգրքի հիմնական գաղափարներից մեկը արտոնությունները վերացնելը եւ դրանք բյուջեից հատկացվող հասցեական սուբսիդիաներով փոխարինելն է։
Նրա խոսքով, այնուամենայնիվ, պետք է հիմնավորել, որ արտոնություններից հրաժարումը չի վատացնի այն ձեռնարկությունների վիճակը, որոնք իրոք աջակցության կարիք ունեն:
«Յուրաքանչյուր գործարար պիտի մանրամասնորեն ծանոթանա օրենսգրքի հետ եւ հնարավորություն ստանա իր կարծիքը ներկայացնելու», - ընդգծել է Աբրահամյանը։
Նա էկոնոմիկայի, էներգետիկայի, բնապահպանության եւ գիտության նախարարներին հանձնարարել է ըստ ոլորտների քննարկել նոր օրենսգիրքը։
2016-ին օրենսգրքի նախագիծը պիտի ներկայացվի խորհրդարանին, իսկ ուժի մեջ կմտնի   2018-ից, հավելել է վարչապետը։

Налоговый кодекс не должен повредить бизнесу. Об этом заявил на заседании Правительства Армении 8 октября премьер-министр Овик Абрамян.
Одна из главных идей кодекса - по возможности сократить льготы и заменить их адресными субсидиями из бюджета. Тем не менее, нужно обосновать, что отказ от льгот не ухудшит условия для той части бизнеса, которая  действительно нуждается  в поддержке, заявил премьер.
«Каждый предприниматель должен подробно ознакомиться с законопроектом и получить возможность представить своё мнение», - добавил Абрамян.
Он поручил министрам экономики, энергетики, экологии, здравоохранения, сельского хозяйства, образования и науки провести обсуждения нового кодекса по отраслям.
В 2016 г проект кодекса должен быть представлен в парламент, а вступить в силу он должен с 2018 г, добавил премьер.