Միջազգային պատվիրակության անդամները, որոնք Հայաստան են մասնակցել Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության անդամ երկրների ԱԳ նախարարների 31-րդ նստաշրջանի համաժողովին, այսօր՝ հոկտեմբերի 11-ին, այցելել են Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի հուշահմալիր։ Նրանց ուղեկցել են ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ու Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Հայկ Դեմոյանը (ֆոտոռեպորտաժ
Ֆրանկոֆոնիայի 80 երկրների պատվիրակությունների անդամները ծաղիկներ են դրել անմար կրակի մոտ՝ իրենց հարգանքի տուրքը մատուցելով 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանության զոհերի հիշատակին։
Արարատ լեռան գեղեցիկ տեսարանի ֆոնին Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության համաժողովի անդամներն «ընտանեկան» լուսանկար են արել՝ Էդվարդ Նալբանդյանի գլխավորությամբ։
Քվեբեկի միջազգային հարաբերությունների եւ Ֆրանկոֆոնիայի հարցերի նախարար Քրիստին Սեն-Պիեռը եւ Քվեբեկի Ազգային ժողովի նախագահ Շակ Շանյոնը Էդվարդ Նալբանդյանին են հանձնել Հայոց ցեղասպանության ճանաչման մասին փաստաթղթի պատճենը։ Վերջինս էլ այն փոխանցել է Հայկ Դեմոյանին՝ թանգարանում պահելու համար։

Иностранные делегации, прибывшие в Армению для участия в 31-й сессии форума министров иностранных дел стран-участниц международной организации Франкофонии, 11 октября в сопровождении министра иностранных дел Армении Эдварда Налбандяна и директора музея-института Геноцида армян Айка Демояна посетили мемориальный комплекс жертвам Геноцида армян «Цицернакаберд». (фоторепортаж)
Члены делегаций 80 стран-франкофонов с 5 материков возложили цветы к Вечному огню, воздав дань памяти невинным жертвам первого геноцида 20-го века – Геноцида армян.
На красочном фоне горы Арарат была сделана «семейная» фотография участников форума международной организации Франкофонии с главой МИД Армении Эдвардом Налбандяном. Министр Квебека по международным отношениям и Франкофонии Кристин Сен-Пьер и председатель Национального Собрания Квебека Жак Шаньон вручили Эдварду Налбандяну копию документа о признании Геноцида армян. Последний отдал его на сохранение директору музея-института Геноцида армян Айку Демояну.
Отметим, что форум Франкофонии совпал с праздничными мероприятиями в связи с 2797-летней годовщиной столицы Еревана.