Չիլիի մայրաքաղաք Սանտյագոյում բնիկ հնդկացիների ցույցերն ավարտվել են ոստիկանների հետ բախումներով։ Այս մասին հայտնում է «Տելետրասե» չիլիական լրատվական կայքը։
Ոստիկանության գնահատականներով՝ բողոքի ցույցին մասնակցել է 5 հազար մարդ։ Ցուցարարները պնդում են, որ Սանտյագոյի կենտրոնում հավաքված է եղել ավելի քան 15 հազար ցուցարար։ Ոստիկանությունը ջրցան  մեքենայով ցրել է ցուցարարներին, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը։
Ցույցը կազմակերպվել էր Քրիստափոր Կոլումբոսի կողմից Ամերիկան հայտնագործելու տարեդարձին։ Չիլիի բնիկ ազգերի ներկայացուցիչները պահանջում են հարգել հնդկացիներին եւ վերադարձնել նրանց նախնիների հողը։

Манифестация индейцев мапуче в столице Чили закончилась столкновениями с полицией. Об этом в понедельник сообщил чилийский новостной портал  «Телетресе».
По оценкам полиции, в акции протеста участвовали около 5 тыс. человек. Как утверждают организаторы демонстрации, в центре Сантьяго собрались более 15 тыс. протестующих.
Когда колонна манифестантов проходила мимо президентского дворца Ла-Монеда, несколько ее участников стали бросать в полицейских камни и бутылки с зажигательной смесью. Для разгона протестующих стражи порядка применили водометы, передает ТАСС.
Манифестация была приурочена к годовщине прибытия Христофора Колумба в Америку. Представители коренного населения Чили выступили с требованием уважать права индейских народов и вернуть им землю их предков.