Սաուդյան Արաբիայում դատարանը բանաստեղծ Աշրաֆ Ֆայադին մահվան է դատապարտել հավատուրացության՝ իսլամից հրաժարվելու համար: Այս մասին հայտնում է Reuters-ը՝ վկայակոչելով գործի նյութերը, որոնց ծանոթացել է Human Rights Watch իրավապաշտպան կազմակերպությունը:
Բանաստեղծին ձերբակալել էին 2013թ., այնուհետեւ կալանավորել էին 2014թ.:  Դատարանի վճռով՝ Ֆայադին դատապարտել էին 4 տարվա ազատազրկման եւ մտրակի 800 հարվածի, սակայն երեք օր առաջ վերաքննիչ դատարանը մահվան դատավճիռ էր կայացրել, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
Ֆայադին մեղադրանքներ էին ներկայացվել վկաների ցուցմունքների հիման վրա, որոնք պնդում էին, թե իբր պոետը անիծել է աստծուն, Մուհամմեդ մարգարեին, Սաուդյան Արաբիային եւ իր գրած բանաստեղծական ժողովածուն:

В Саудовской Аравии суд приговорил палестинского поэта Ашрафа Файяда  к смертной казни за вероотступничество — отречение от ислама. Об этом сообщает агентство Рейтер со ссылкой на документы по делу, с которыми ознакомилась правозащитная организация Human Rights Watch.
Поэт был задержан религиозной полицией Саудовской Аравии в 2013 году на юго-западе страны в городе Абха, а затем вновь арестован и осужден в начале 2014 года.
По решению суда Файяд был приговорен к четырем годам тюрьмы и 800 ударам плетью, но после апелляции другой судья три дня назад вынес смертный приговор, сообщил представитель Human Rights Watch Адам Кугл, передает РИА Новости
Обвинения были предъявлены Файяду на основании свидетельских показаний, согласно которым поэт якобы проклинал Бога, пророка Мухаммеда, Саудовскую Аравию и поэтический сборник, написанный им ранее.
Сообщается, что получить комментарии министерства юстиции Саудовской Аравии или других представителей власти страны не удалось.