Հունաստանի հանրությունը եւ ռուսաստանցի հույները դիմել են Ռուսաստանի իշխանություններին՝ կոչ անելով ճանաչել Թուրքիայի իրագործած պոնտացի հույների ցեղասպանությունը:
Ստորագրահավաքների եւ քաղաքացիական արշավների change.org հարթակում հրապարակված ստորագրահավաքի տեքստն ուղղված է Ռուսաստանի նախագահին, Պետդումային, Դաշնային խորհրդին: Այս մասին գրում է ՌԻԱ Նովոստին:
«Արդեն 100 տարի անմեղ զոհերի հոգիներն արդարության կոչ են անում: Մենք դիմում ենք Ռուսաստանին, որն այդ ողբերգական օրերին ապաստան է դարձել թուրքերի գազանություններից փրկված հարյուր հազարավոր հույների համար, հիշատակել անմեղ զոհերին: Մենք դիմում ենք ՌԴ նախագային, ՌԴ Պետդումային եւ ՌԴ Դաշնային խորհրդին՝ ճանաչել Պոնտոսի հույների ցեղասպանությունը»,- ասված է փաստաթղթում:

Общественность Греции и российские греки обратились к  властям России с призывом признать совершенный Турцией геноцид понтийских греков.
Петиция, опубликованная на онлайн-платформе для петиций и гражданских кампаний change.org, направлена в адрес президента России, Государственной Думы, Совета Федерации, пишет РИА Новости.
«Уже на протяжении ста лет души невинных жертв взывают о справедливости. Мы обращаемся к России, которая в те трагические годы стала убежищем для сотен тысяч греков, спасшихся от зверств турок, воздать память невинным жертвам. Мы обращаемся к президенту Российской Федерации, к Государственной Думе Российской Федерации и Совету Федерации Российской Федерации, признать Геноцид греков Понта», — говорится в документе.