ՀՀ խորհրդարան է ներկայացվել բանկային ավանդների վերադարձը երաշխավորող նոր օրինագիծ:
Դեկտեմբերի 18-ին Ազգային ժողովում ներկայացնելով «Ֆիզիկական անձանց բանկային ավանդների փոխհատուցման երաշխիքների մասին» օրենքում փոփոխությունների նախագիծը՝ ԿԲ փոխնախագահ Ներսես Երիցյանը նշեց, որ եթե հիմա բանկի սնանկանալու դեպքում ավանդատուն կարող է հետ ստանալ գումարը մեկ տարվա ընթացքում, ապա 2016թ.-ից այդ ժամկետը կկրաճտվի մինչեւ 20 աշխատանքային օր, իսկ 2023թ.՝ 7 աշխատանքային օր: Բացի այդ, եթե նախկինում ավանդը կարելի էր հետ պահանջել 1 տարում, ապա հիմա՝ 3 տարում:
Եթե երկու բանկերը միավորվում են, եւ նրանցից յուրաքանչյուրում ավանդատուն ավանդ ուի, ապա մեկ տարվա ընթացքում դրանցից յուրաքանչյուրի համար պահպանվում է փոխհատուցման վերին շեմը (մինչեւ 10 մլն դրամ ազգայի արժույթով եւ մինչեւ 5 մլն դրամ տարադրամով), այսինքն՝ դրանք դիտարկվում են որպես 2 առանձին ավանդ:

В парламенте Армении представлен новый законопроект, гарантирующий возврат банковских вкладов.
Представляя в парламенте 18 декабря проект изменений в Законе «О гарантии компенсаций банковских вкладов физических лиц», зампред Центробанка Армении Нерсес Ерицян отметил, что если сейчас при банкротстве банка вкладчик может получить свои деньги в течение года, то уже с 2016 г этот срок будет сокращён до 20 рабочих дней, а к 2023 г – до 7.
Кроме того, если раньше свой вклад можно было затребовать в течение года,  то сейчас - в течение 3 лет.
В случае слияния двух банков и наличия вкладов в каждом из них, на каждый из двух вкладов до востребования в течение года сохраняется верхний порог компенсации (до 10 млн драмов в национальной и до 5 млн – в иностранной валюте), т е с точки зрения компенсации вклады в уже слившемся банке рассматриваются как два разных. А к срочным вкладам такой подход будет применяться до окончания их срока.