Երկրի բարձր պաշտոնատար անձինք արդեն առաջին անգամ չէ, որ իրենց հեռանալը բացատրում են նրանով, որ իրենց մեկ այլ՝ ավելի շահավետ աշխատանք են առաջարկել: Նման վարքագիծը ծիծաղելի է: Այս մասին ՀՀ ԱԺ-ում փետրվարի 1-ին հայտնել է ընդդիմադիր պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանը՝ մարդու իրավունքների նոր պաշտպանի նշանակման մասին քննարկման ժամանակ:
Նրա խոսքով, իր ասածները վերաբերում են նաեւ մարդու իրավունքների նախորդ պաշտպան Արմեն Հարությունյանին, որն այդ պաշտոնում աշխատել է 2006-2011 թթ.: Մինչեւ լիազորությունների ժամկետի ավարտը նա հայտնել էր, որ իրեն առաջարկել են դառնալ ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների Գերագույն հանձնակատարի Կենտրոնական Ասիայի վարչության տարածաշրջանային ներկայացուցիչը: «Նրան նշանակել էր Հայաստանի օրենսդիր մարմինը: Բայց ստացվում է, որ նրա համար Հայաստանն ու Ուզբեկստանը նույն բանն են: Իսկ եթե վաղը նրան ասեն՝ Տյումենում ասֆալտի գործ կա, որտեղ ավելի մեծ փողեր են սպասվում՝ ուրեմն ի՞նչ՝ նա այնտե՞ղ էլ կգնա: Կամ էլ 2014 թ. տարածքային կառավարման նախարարի պաշտոնից փոխվարչապետ Արմեն Գեւորգյանի հեռանալը վարչապետը բացատրեց նրանով, որ նա մասնավոր ոլորտ է գնում: Այսինքն ստացվում է, որ նա ամբողջ կյանքում պատրաստվել էր մասնավոր ոլորտում աշխատելուն, իսկ փոխվարչապետ էր դարձել, քանի որ ուրիշ գործ չուներ: Բայց հենց զանգահարեցին ու մասնավոր ոլորտ կանչեցին՝ մենեջերի աշխատանքի, նա անմիջապես հեռացավ: Եկեք այդ դեպքում բոլորս միասին մի գերէլիտար գրասենյակ գտնենք ու մեր այսպես կոչված ղեկավարությանը այնտեղ ուղարկենք՝ մենեջերներ աշխատելու: Եվ նրանք մեզանից կազատվեն եւ մենք՝ նրանցից»,- ասել է Փաշինյանը:

YEREVAN. - It’s not the first time the country’s high-rank officials have explained their resignation by being offered another, more profitable job.
Armenian opposition MP Nikol Pashinyan said the aforementioned today at the parliamentary debate on appointing a new ombudsman.
According to him, this kind of conduct is funny. Pashinyan noted that the aforementioned also relates to one of the former ombudsmen, Armen Harutyunyan, who worked from 2006-2011. A year prior to the termination of his term, the latter stated that he had been offered the office of the Regional Representative of UN High Commissioner for Human Rights in Central Asia.
“He was appointed by the legislative authority of Armenia. But it turns out that it’s all the same to him whether it’s Armenia or Uzbekistan. And tomorrow he will be told that concrete is poured in Tyumen and more money can be expected there – will he go there too? Or the 2014 resignation of Armen Gevorgyan, Armenian Minister of Territorial Administration, which the PM explained by Gevorgyan’s moving to the private sector. Thus, it turns out he was preparing to work in a private office all his life, and was a Deputy PM since he had nothing else to do. Then let’s all together find a super elite office and send all our so-called leadership there. They will thus get rid of is, and we will get rid of them,” Pashinyan said.