Մոսկվայի եւ Համայն Ռուսիո պատրիարք Կիրիլը փետրվարին Կուբայում կհանդիպի Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոսին: Այդ մասին Մոսկվայում մամուլի ասուլիսին հայտնել է արտաքին եկեղեցական  կապերի բաժնի ղեկավար մետրոպոլիտ Իլարիոն Վոլոկոլամսկին, տեղեկացնում է ՏԱՍՍ-ը:
«Նկատի ունենալով փետրվարի 11-22-ին պատրիարքի այցը Լատինական Ամերիկա եւ միաժամանակ Հռոմի պապի այցը Մեքսիկա, Կուբայում տեղի կունենա նրանց հանդիպումը», - հաղորդել է մետրոպոլիտը:
Մետրոպոլիտի խոսքով, հանդիպումը նախապատրաստվել է  20 տարի: «Հանդիպումը վաղուց էր նախապատրաստվում: 1996 եւ 1997 թվականներին ինտենսիվ բանակցություններ էին ընթանում սրբազան պատրիարք Ալեքսի II-ի հետ հանդիպման կազմակերպման շուրջ», - ասել է մետրոպոլիտը: Սակայն այդ բանակցությունները դադարեցվել են որոշ հարցերի շուրջ պայմանավորվելու հնարավորության բացակայության պատճառով:
Վատիկանի ռադիոն հաղորդել է, որ պատրիարքը եւ Հռոմ պապը համատեղ հռչակագիր կստորագրեն Վատիկանի եւ ՌՈՒԵ-ի ապագա հարաբերությունների վերաբերյալ:

Patriarch Kirill of Moscow and all Rus' will meet with Pope Francis in Cuba in February.
Head of Department for External Church Relations of the Moscow Patriarchate, Metropolitan Hilarion Alfeyev  said the aforementioned at a press-conference today, TASS reports.
“Considering the visit of the Patriarch to Latin America on February 11-22 and at the same time Pope Francis’s visits to Mexico, their meeting will be held in Cuba,” Metropolitan said.
According to him, the meeting has been prepared for 20 years. “The meeting has been prepared long ago. During 1996-1997, intensive talks were conducted on organizing the meetings with Holy Patriarch Alexy II,” Metropolitan noted.
However, these talks were stopped due to the impossibility to reach agreement on certain issues.
Vatican Radio reported that the Patriarch and Pope will sign a joint declaration on future relations between Vatican and Russian Orthodox Church (ROC).